Нови 72 случаи на Ковид-19 во Грција, починаа уште три лица

Во изминатите 24 часа, во Грција се регистрирано 72 нови случаи на коронавирусот, а животот го загубија уште три лица, соопшти попладнево професорот епидемиолог Сотирис Циодрас, задолжен за Ковид-19 во Министерството за здравство на Грција.

Од почетокот на епидемијата вкупниот број на заразени се зголеми на 2.081 лице, додека пак 93 починаа.

Во грчките болници, 75 лица се приклучени на апарати.

До сега, анализирани примероци 35.344.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *