Вучич во Вашингтон со високи американски официјални претставници

По средбата со државниот секретар на САД, Мајк Помпео, српскиот претседател Александар Вучиќ продолжува попладнево, во средноевропско време, со посета на Вашингтон на состаноци со високи американски официјални претставници. Вучиќ ќе се сретне со заменик-секретарот за одбрана на Белата куќа, Дејвид Норквист, тогашниот советник за претседател на САД за безбедност, Роберт О’Брајан, како и со членот на Комитетот за надворешни работи на Сенатот, Тед Круз.Откако зборуваше со Помпео во Стејт департментот, Вучиќ рече дека им е благодарен на американските официјални претставници за јасен став за статусот на Косово „за тоа што сакаат да нè слушнат, за разбирање на српските прашања и за почитување на Србија“. Повеќе од тоа, вели тој, не би било реално да очекуваме тој. „Поточно, не постои пресврт во политиката на Вашингтон, но многу е важно да постои основа за политика за постепено градење подобри односи меѓу Србија и Соединетите држави. Ни треба Америка како пријател “, рече Вучиќ.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *