Препораки

Дали некогаш сте се запрашале зошто со текот на годините е се потешко да ја задржите посакуваната тежина, а и да ја изгубите?

Постојат луѓе кои вежбаат по еден час дневно и јадат храна со малку маснотии и никако не можат да ги намалат оние 3-5 килограми вишок. Како поминуваат годините приметуваат дека имаат поголема желба за слатки и храна која содржи повеќе маснотии. Повеќе се разболуваат.

Секој од нас може да биде победник во борбата против целулитот и прекумерната тежина.Покрај генетските, психолошките и другите причини, прекумерната телесна тежина и целулитот се резултат на прекумерното внесување на калории, нездравата исхрана, неправилно комбинираните продукти во исхраната, како и нередовното чистење на организмот од отпадните материи. 

Како хранливо и лековито овошје смоквата била позната дури пред 4000 години во Месопотамија, во Грција била основа на традиционалната исхрана, а во стариот Рим се сметала за свето овошје.

Кога порите се отворени, тие многу лесно се полнат со нечистотија, со што се создаваат акните и митесерите. Токму затоа се препорачуваат третмани за стеснување на порите. Сокот од лимон е одличен тоник за стеснување на порите.

Сигурно сите ги знаете малите црни досади на носот... За жал, во поголема или помала мера, ги имаат речиси сите и тешко е за секогаш да се ослободите од нив. Сепак, тоа што можете да го направите е да го намалите нивниот број, со што ќе бидат помалку видливи. Врелиот мед е народен лек против овие мали црни проиблеми, наречени митесери.

Лубеницата освежува бидејќи содржи јаболкова и лимонска киселина.Таа содржи 95% вода. Додека консумираме лубеница, организмот мора прво да го свари влакнестиот дел составен од целулоза, па на тој начин телото постепено се снабдува со течност. Овој начин на снабдување со течности е многу покорисен за телото, отколку пиење чаша вода или која и да било друга течност за хидратација на организмот. Ова е позитивната страна на лубеницата.

За да направите промена во Вашиот начин на исхрана, мора да бидете подготвени за тоа. Најнапред, мора да се решите за промена во начинот на исхрана и психички да бидете подготвени за истото.Ако секое утро како утрински ритуал Ви е кафето, обидете се пред кафето да испиете една чаша природно цеден сок со една лажица мед. Тоа ќе Ви помогне покрај конзумирањето на Ц-витаминот од сокот, преку медот да примите 60 различни позитивни компоненти од него.

Масажите ја намалуваат болката во постоперативниот период и помагаат за побрзо оздравување, потврдуваат...

...американските лекари.

Истражувањето е спорведено на 605 мажи на возраст од над 64 години, над кои биле извршени различни операции. На 200-та од нив е правена секојдневна дваесет минутна масажа на грбот. Сите тие изјавиле, уште на крајот од првата недела после операцијата, дека се чувствуваат многу подобро во споредба со останатите.

Денеска е најсмешниот ден во годината, ден одреден за правење шеги и досетки на сметка на најблиските, пријателите, колегите. Заборавете на грижите, политиката, беспарицата! Први април дочекајте го со насмевка и внимавајте некој да не ве излаже.

- Google ја продолжи традицијата на првоаприлски шеги и вчера на корисниците им понуди бесплатен и брз бежичен интернет низ - водоводните цевки! На страниците на Google беа поставени детални упатства како може преку ВЦ шољата и Windows Vista да се поврзете на интернет. Услугата е наречена TiSP (Toilet Internet Service Provider).

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.