Свет

Американските специјалци кои ја спроведоа операцијата во која на 2 мај во Аботабад, во Пакистан, беше ликвидиран лидерот на терористичката група Ал Каеда,

Данска воведува царински контроли. Франција и Италија сакаат да ги сменат правилата од Шенгенскиот договор за сообраќај без граници. Германија се симпатизира со идејата.

Врховниот суд во Лондон вчера донесе одлука и победа за Eagle Technologies Ltd врз Групацијата  Datacard ( напознат светски производител на машини за персонализација на високо сигурносни ИД картички).

Eagle Technologies Ltd соработуваше на овој специфичен случај со најпознато рангирана Лондонска адвокатска фирма, CMS Cameron McKenna (CMS), во обид да ги скрши двата патенти врз основа на тоа дека ниту еден патент е инвентивен и заклучоците беа очигледни на неколку стручни лица.

Синоќа во Холандија за отворена ја прогласи изложбата на икони, археолошки откритија и златната маска генералниот директор на музејот Катаријнеконвент Марике Ван Схајдел. Изложбата во која се претставени многу вредни археолошки предмети, многу икони како и златната маска пронајдена кај Горна Порта.

Турскиот претседател Абдула Ѓул оцени дека приклучувањето во Европската Унија не е клучно за Турција. Ѓул, во интервју за францускиот весник Фигаро нагласи дека Турција се соочува со опструкции, но оти светот не завршува со Европската Унија. Франција е еден од противниците на членството на Турција во Европската Унија,

Поранешниот претседател на Тунис и неговата сопруга украле 1,5 тони злато од трезорот на Народната банка пред да ја напуштат земјата на 14 јануари. Ова е една од хипотезите на француските специјални служби во однос на промените во арапската земја.

Весникот "Монд" соопштува дека според информации на експерти првата дама Лејла Трабелси била на приватна средба со шефот на Националната банка на Тунис, кој по повик од Зине ел Абидин Бен Али и дал 1 500 кг злато со вредност околу 45 милиони евра. Потоа Трабелси заминала прво за Дубаи, а потоа за Џеда во Саудиска Арабија.

Поранешниот градоначелник на Москва, Јуриј Лужков, доби отпремнина од три милиони рубљи (100.000 долари) по прекинот на неговата 18-годишна кариера како прв човек на руската престолнина, јавува „Риа Новости".
Претседателот Дмитри Медведев на 28 септември го отпушти од работа Лужков, по серијата кавги со руското раководство, кои кулминираа со жестока негативна кампања против него во медиумите под државна контрола.

Германски товарен брод удрил во туристички ферибот во канал во близината на Амстердам при што го превртел, а во водите завршиле капетанот и непозната бројка патници, пренесува„Assocaited Press".
„Едно лице се води како исчезнато, можно е да ги има повеќе", вели портпаролот на полицијата, Франс Цидерхок. „Во моментов не знаеме колку луѓе имало на фериботот'. 

Земјотрес со магнитуда од 6,9 степени по Рихтер вчеравечер го погодил Калифорнискиот залив, соопшти американскиот Геолошки институт.
Силниот земјотрес најмногу бил почувствувано околу 11.53 часот по локално време (19.53 по македонско време) во крајбрежјето на сојузната мексиканска држава Синалоа, јавуваат локалните електронски медиуми.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.