Свет

Во земјотресот кој во средата ја погоди централна Италија досега загинале 267 лица, а над 400 се повредени, се најновите податоци кои денеска во Рим ги објави службата за цивилна заштита.

Рускиот претседател Владимир Путин ја тестираше новата лада веста во Сочи и позитивно го оцени моделот што треба да го препороди руски АвтоВАЗ.
Путин кажа дека „автомобилот добро реагира на командите“ и дека е „лесен за ракување“.

 

Осло е последниот град кој прогласи ставање на пешаците во прв план во дел од градот. Меѓутоа, планови за забранување на автомобилите имаат повеќе големи европски градови. Од почетокот на 2014 година, најмалку 6 градови објавиле забрана на автомобили во некои делови.

Денеска во Брисел , Пановски одржа презентација пред ЕНВСЕЦ иницијативата, донатори и дипломати од ЕУ, за напредокот во Дримскиот проект употребата од натамошна заштита на Охридско Езеро.

Поранешната британска премиерка Маргарет Тачер почина утрово од мозочен удар, на 87-годишна возраст.
Како упорна, цврста политичарка, со отворени изјави, единствената жена што успеа да дојде на позицијата премиер во земјата беше заслужна за трите изборни победи на Конзервативната партија од 1979-та до 1980-та. 

Кјуриосити, возилото на НАСА кое ја троши седмата недела на Марс пронајде докази дека некогаш на оваа планета имало вода.

Тропската бура Ернесто проследена со поројни дождови во близина на мексикански пристаништа во кои се експлоатира нафта, усмрти две лица и се насочи кон внатрешноста на државата.

Суровата нафта утрово на берзата во Њујорк се намали под 84 долари за барел, имајќи предвид дека се намали еуфоријата во врска со најновиот план на ЕУ за решавање на должничките и економските проблеми во Европа.

Љубомир Периќ – Магаш, познат српски криминалец, во телевизиско интервју во емисијата „Бисери“ на босанската телевизија ОБН, објаснува како течело нафтеното ембарго кон Србија.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.