Регион

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу предупреди дека долгот на неговата земја може да доведе до втора светска економска криза.

Меѓународната цивилна канцеларија во Приштина ја поддржа одлуката на КФОР за привремен прекин на соработката со Косовските безбедносни сили, пренесуваат косовките медиуми.

Во земјотресот што во текот на изминатата ноќ го погоди реонот на Елазиг во источна Турција, според некои новински агенции, загинале над 50 луѓе.

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска изјави дека Грција  „очекува евопска солидарноста  " за спроведување на строгите мерки за намалување на буџетскиот дефицит.

Грчката влада денеска ја одобри новата програма за намалување на буџетскиот дефицит јавуваат грчките медиуми. Новите мерки треба да донесат прилив во буџетот од речиси 5 милијарди евра.

Потпаролот на украинската премиерка, Јулија Тимошенко соопшти дека владеачката коалиција се распадна денеска поради неуспешниот обид да докаже дека се уште имаат мнозинство во Владата.

Поранешниот лидер на босанските срби Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид и воени злосторства врз несрбското население за време на војната во БИХ, денеска во воведниот говор на судењето пред Хашкиот трибунал ја негираше вината.

Новиот украински претседател Виктор Јанукович денеска во Брисел ги започна разговорите со највисоките претставници на Европската Унија.

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу добил покана на 9 март да ја посети Белата куќа што во Атина се толкува како политичка поддршка за Грција во моментите на криза.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.