Регион

Три лица загинаа, а над 60 се повредени во одделни судири во села во Источна Турција, за време на денешното гласање за локалните органи на власта, јавија турските медиуми.

Цените на туристичките аранжмани во Црна Гора во 2009 година ќе бидат намалени дури до 35 отсто, најави црногорскиот министер за туризам Предраг Ненезиќ.

-Планираме во ова година да ги намалиме цените од 10 до 35 отсто, истакна Ненезиќ,

Светската економска и финансиска криза се повеќе се чувствува во Словенија, која важеше за една од најуспешните земји во транзиција, најмногу поради зависноста на словенечката економија од европските, пред се од германската економија.

Приемот во НАТО е најголем историски момент, веднаш по прогласувањето на Албанија за независна држава во 1912 година, изјави Албанскиот премиер Сали Бериша. Тој подвлече дека започнува големиот предизвик за консолидација на демократијата и самото албанско општество.

Ноќеска на полноќ истекува рокот што Партијата на словенечкиот народ го имаше за да ги собере потребните 40 000 потписи, потребни за организирање референдум со кој Словенија би ја блокирала Хрватска за влезот во НАТО.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.