Регион

Денеска во Брисел ќе биде одржана конференција посветена на надминување на економската криза во земјите од западен Балкан.

Во Хаг денеска почнува разгледувањето на прашањето за легалност на прогласувањето на независноста на Косово, кое Генералното собрание на ООН му го достави на Трибуналот по иницијатива на Србија.

Радован Караџиќ, обвинет за воени злосторства, оценил дека Хашкиот Трибунал не е легален и нема легитимитет за да му суди.

Андонис Самарас е нов лидер на грчката десно центристичка опозициска партија Нова демократија е Андонис Самарас.

Министрите на земјите членки на ЕУ и на Турција денеска во Истанбул ќе разговараат за напредокот на Анкара за членство во ЕУ.

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, денеска изјавил дека е потребна поинаква државна стратегија во однос на прашањето за статусот на Косово.

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен утре ќе допатува во Подгорица на разговори околу можноста во идниот месец да биде одобрен Акциониот план за членство на Црна Гора во Алијансата.

Српскиот патријарх Павле ќе биде погребан денеска попладне во манастирот Раковица покрај црквата на Светиот архангел Михаил.

Денеска се одбележуваат 20 години од отстранувањето на бугарскиот комунистички диктатор Тодор Живков.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.