Охрид

 

Драго ни е што луѓето од кликата на СДСМ се нафатиле да сликаат депонија, но искрено жалиме што повторно им е активна селективната меморија.

 

Никола Груевски во деновите пред неговото заминување ги употребува последните фантазии за инвестиции, зони, вработувања од неговиот виртуелен свет.

Театарската група при Црвен крст Охрид вчера имаше настап на Форум театар во Куманово, во рамки на Проектот „Одржување на ниска преваленца на ХИВ во РМ, одржлив развој“,

Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека на ден 14.11.2015 год.(сабота) ќе организира акција за подигнување отпад од уредување на дворни површини и градини (гранки, трева, жива града и др.) од У.З.11 „Видобишта„.

 

За денешната посета на Никола Груевски во Охрид голем број вработени во јавната администрација и локалната самоуправа биле принудувани да го напуштат работното место за да присуствуваат на настаните од неговата агенда.

Во присуство на претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, министри и пратеници од Охрид, денес беше поставен камен темелникот на затворениот пливачки базен во Охрид. Градоначалникот Никола Бакрачески истакна дека со денешниот чин се исполнува аманетот на легендите на охридското пливање, а изрази и отворена благодарност до премиерот Груевски за поддршката во реализацијата на овој грандиозен проект за Охрид.

 

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „приредување игри на среќа без лиценца односно дозвола од надлежен орган“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против А.К. (28) и Р.Ф.(54), двајцата од Кичево. Со пријавата опфатен е и правниот субјект „Балкан – Бет“ од Кичево.

ЈП НИСКОГРАДБА ОХРИД- Охрид, извршува градежни активности изведба на тротоар на Бул. Јане Сандански на потегот од раскрсницата кај гимназијата Св. Климент Охридски наспроти учителската зграда во должина од 100 метри.

Во организација на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност и општина Охрид, денеска се одржа  инфо- ден како дел од новата промотивна кампања за користење средства од програмата „ Еразмус плус“ .

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.