Охрид

Во рамките на проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ денеска беше отворена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат.

Вечер за паметење - Концерт на Љубојна за Стара Нова година во Охрид„Излегу да се мамо рашета“, „Твојте очи Лено“ и многу други големи хитови,испеани од грлото на Вера Милошеска синоќа направија Охрид да доживее уште една вечер за паметење со настапот на групата Љубојна.
Еден од најоригиналните домашни музички состави настапи на Градскиот плоштад како дел од проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ и прославата на празникот Стара Нова година - Василица.
Охриѓани, но и гостите кои ги имаше во голем број во регионот и поради Карневалот во Вевчани од вчера и денешниот во Куратица, уште еднаш покажаа дека се „гладни“ за вакви настани и ги охрабруваат организаторите да продолжат со новиот концепт на прослава на Нова година и сите празници во овој период од годината во Охрид кој се покажа како полн погодок. Сите
манифестации се дел од поголемиот проект за промоција на Охрид во оби за максимално продолжување на туристичката сезона насловен како „Од 20-ти до20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“.
На малата сцена на Градскиот плоштад, денес од 12:00 часот, настап имаат
членовите на КУД „Бисери“, а на новата сцена кај малиот плоштад кај Мини маркет од 13:00 часот ќе се одигра новогодишната театарска претстава – ПХВ Шоу (Промоција на хумани вредности Шоу) од Клубот на млади при ООЦК Охрид со кој преку глума, пантомима и музика ќе се испрати силна порака за мир,
хуманост и толеранција.
Следуваат и Трката на келнерите, Изложбата на отворено на најубави фотографии од Охрид, Фестивалот на графити и модерна уметност… На 19-ти јануари за големиот верски празник Водици на големата сцена на Градскиот плоштад ќе настапи групата „Фолтин“, со што ќе биде крунисана целата
манифестација.

Градоначалникот на Охрид, д-р Јован Стоајноски денес одржа работна средба со претставници од Хотелската Асоцијација на Македонија,

Охрид интензивно се подготвува за годинешното издание на најмасовната црковно -народна манифестација, Богојавление- Водици. 

Охрид и охриѓани покажаат дека можат и дека се подготвени за големи настани. Црногорската ѕвезда Сергеј Четковиќ синоќа на преполниот плоштад во Охрид одржа спектакуларен концерт, кој долго ќе се памети.

Во пресрет на Христовото раѓање- Божиќ, во сабота на 6. Јануари, под покровителство на градоначалникот Јован Стојаноски, а во организација на Одборот за бадникови поворки од Охрид, по 5- ти пат ќе се одржи традиционалната Бадникова поворка.

ЈП Билјанини Извори по повод големиот христијански празник Божиќ донесе одлука на ден 07. 01. 2018 година ( недела )

Ноќеска падна поставен засебен столб на кој беше монтирана дел од новогодишната опрема, поточно чадорите на потегот кон Чинарот.

Едно лице е рането во пукотница што попладнево се случи во Охрид, во близина на кружниот тек на булеварот „Туристичка“ кај пресекот со улица „Бистрица“.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.