Охрид

На почетокот на оваа година општина Дебрца преку Бирото за регионален развој набави 250 индивидуални канти за отпад, со капацитет од 120 литри, чија вкупна вредност изнесува 375.000 денари .

 

Пет дена до стартот на овогодинешната, традиционална хуманитарна и спортско-рекреативна акција „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“ која во организација на Црвен крст Охрид ќе се реализира на 1 октомври.

 

Во рамки на своите едукативни програми и позитивните искуства Црвен крст Охрид започнува нов циклус на подготовка на кандидати за полагање на TOEFL (Test of English as a Foreign Language) која во вид на часови ќе започне на 29 септември 2016 г,

Претставници на ВМРО – Народна партија од Охрид вчера го одбележаа ослободувањето на Охрид од српската окупација.

 

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Е.М. (20) од Кичево.

На 1ви Октомври 2016 година “Ј.П. Охридски Комуналец” по договор со невладината организација “Ајде Македонија” ке биде активно вклучено во проектот “Македонија без отпад” со тоа што ке изврши чистење на потегот по магистралниот пат од “Петљата” до “Подмоље” и од населбата “Далјан” до “Подмоље”.

Замената на тези како средство за правдање на  катастрофалните политики што ги практикуваше СДСМ во Охрид, а кои го девастира градот  до темел, им се добро познати на охриѓани.

Режимот на Никола Груевски и фамилијата се обидува до крај да ги урниса темелите на сите институции во Република Македонија, пред да замине на буништето од историјата.

Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа ( РЕЦ) – денеска во салата на Општина Охрид, со поддршка на Секторот за туризам и локален економски развој, одржа еднодневна работилница  посветена на механизмите за справување со поплави во речните и езерските сливови.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.