Охрид

Силниот ветар, кој дуваше со брзина од над 90 километри на час, предизвика штета на повеќе места на крајбрежјето на Охрид.

Градоначалникот на Охрид д-р Јован Стојаноски и неговите блиски соработници  денес во општинската зграда  имаа  работна средба со   група бизнисмени  од Израел.

Градоначалникот на Охрид, д-р Јован Стојаноски,  денеска   на прес конференција, а по повод предлог одлуките од осмата седница на градскиот Совет  објасни дека Јавното претпријатие „Градски пазар“ нема извршено  никакви измени  на цената за издавање под закуп на тезгите , а посочи и дека не се издадени лиценци кои дополнително би ги оптовариле пазарџиите на зелениот пазар.

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластувања“, СВР Охрид до надлежното ОЈО, поднесе кривична пријава против А.М. (56) од Делчево (со живеалиште во Охрид).

Екипи на„ Охридски Комуналец“ од рано утрово интензивно работат на расчистување на езерскиот кеј од отпадот и трската што ги фрлаат езерските бранови.

На трибината која ја организира општина Охрид на тема „Семејно насилство и насилство врз жените" претседателката на Советот на општина Охрид Живка Ангелоска истакна дека:со оваа трибина се има за цел да се актуелизира семејното насилство како појава во која најчесто  жртви се децата и жените од ранливите категории.

Секторот за туризам и локален економски развој, на 06.03. 2018 година (вторник), во големата сала на општина Охрид, со почеток во 11 часот, организира јавна расправа со претставници на туристички агенции, хотели, туристички водичи и придружници.

Прес после седницата одржа и координаторот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ Кирил Пецаков кој истакна дека гласале воздржани во врска со точката за управување со отпад во Охрид за 2018година .

Откако советниците на 7-мата Седница на совет дадоа „зелено светло“ за предлог одлучите кои се однесуваат на утврдување на висината  на надоместокот за поставување урбана опрема за 2018 година  и утврдување на висината  на комуналната такса за користење на просторот пред деловните простории за вршење дејност,

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.