Охрид

Од денес до 27 август во Охрид, во Конгресниот центар на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј", под покровителство на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска ќе се оддржи Четириесет и вториот Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура .

Со голем хепенинг на 8-ми август, сабота, Охрид ќе го одбележи празникот Св. Климент Охридски (летен). Хепенингот ќе се одржи на централниот плоштад кој го носи името на заштитникот на градот во 21 часот.

Краткиот расказ „Слово горко слово жалосно" под шифра „Лицем светски, срцем влци" ја доби наградата „ Живко Чинго“ меѓу 46 пристигнати дела на конкурсот што го распиша општина Охрид, соопшти на денешната прес средба д-р Кристина Николоска, член на жирито.

Охрид најпосле доби скејт парк каде младите скејтери ќе можат да уживаат во возбудувањата што ги нуди овој екстремен спорт.

Денес Советот на општина Охрид ја одржа петтата седница која започна со час и половина задоцнување поради средбата со граѓаните од населбата „15 Корпус".

„Работиме во интерес на граѓаните па токму затоа и со задоцнување ја започнуваме седницата“ - беше образложението на претседателот на Советот, Душко Јаковчески

 

Советот на општина Охрид утре ќе ја одржи петтата седница на која членовите на Советот ке расправаат по вкупно 10 Предлог - одлуки. Мегу нив ќе се најдат предлог-одлуките: за донесување Детален Урбанистички План (ДУП) за Урбана заедница 15 дел од Урбан Блок 15.1 плански опфат 12008-2013 година (околината на ЕМУЦ со опфат од околу 2,7 хектари);

На ден 02.08.2009 година, на плажата ,, Немо,, во Охрид, околу 19 часот и 45 минути, се случила вербална расправија помеѓу лицата Д.С. роден 1984 година  лицето  и А.Ј. роден 1983,  двајцата од Охрид.

Притоа, Д.С. извадил нож и со еден удар го прободил А.Ј. во десната страна од градниот кош.

Поради основано сомнение дека се сторители на едно кривично дело ,,Попречување на службено лице во вршење службени дејствија,, Полициската станица Струга при СВР Охрид, поднесе кривична пријава против лицето Д.Б. роден 1962 година од селото Велешта и неговиот син Е.Б. роден 1985 година.

Почитувани сограѓани,

Изминаа 106 години од Илинденската епопеја и 65 години од првото заседание на АСНОМ, датуми кои се длабоко вкоренати во колективната меморија на нашиот народ и кои претставуваат историски темелник на македонската самобитност, непокор и слобода.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.