Охрид

Советот на општина Охрид денес  ја одржа четвртата по ред седница на која на дневен ред беа предвидени 17 точки на дневниот ред.

Меѓу точките предвидени за оваа седница беа точки од финансиско - фискалната политика,предлог одлуката за изменување и  дополнување на буџетот, работењето на јавните претпријатија како и точката за безбедноста на сообраќајот на патиштата во подрачјето на општина Охрид.

Од тоа кое го долови МХ радио на самото место најголем интерес побуди точката за предлог одлуката за изменување и дополнување на буџетот во општината, каде по долгата дискусија и расправија пратениците од ВМРО ДПМНЕ ја напуштија општинската сала.

Од страна на пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ во однос на буџетот за кој веќе непрекинато се зборува на сите седници реагираа дека тој се движи сеуште во минимални рамки и досега сите средства кои се наменети за градот се трошат за луксуз и сето тоа го прави градот т.н панаѓурски а не свето место.

Вчера околу 19 часот, јужно од авто-кампот ,,Градиште,, пронајдено е безживотно машко тело.

По преземени мерки од страна на СВР Охрид,констатирано е дека се работи за лицето Зоран Јосевски роден 1983 година од Куманово.

Секторот за внатрешни работи Охрид и Оделението за превенција, утре од 20 часот, во зградата на поранешната Општина Мешеишта, организираат работен состанок со членовите на Советодавната група граѓани од Мешеишта.

На работниот состанок, ке се анализираат состојбите околу нарушувањата на Јавниот ред и мир, неовластеното пукање со огнено оружје на семејни и други веселби, проблемот со продажба на алкохол после 19 часот а посебно   продажба на малолетниците.

Рибарите бараат од надлежните институции, да им се остапи објектот  кој  се наоѓа на  самиот почеток  од каналот Студенчица, за да направат Аквариум за рибите и музеј на риболовните средства од Охридското Езеро.

Владо Цветкоски,советник во советот на општина Охрид и носителот на советничката листа на група избирачи ВЦ од денес преминува во советничката група на ВМРО-НП беше соопштено на денешната прес конференција одржана од страна на опозициската ВМРО - НП.

Сите кои возат моторчиња законот за возачка дозвола на нашиот портал.

Можете да проверете! Лицата кои поседуваат Б категорија можат да возат скутери до 125сс3 и од 125сс3 не посилни од 11кв.

СВР Охрид ќе иницира проект со широк спектар на превентивно - репресивни мерки согласно постојните законски правила и прописи. Целта на проектот е намалување на нарушувањата на јавниот ред и мир со неовластено пукање од огнено оружје на свадби и други семејни веселби.

Во текот на вчерашниот ден околу 17.30 часот во Авто-кампот Љубаништа се случил инцидент во кој учествувале двајца руски туристи вљубеници на параглајдерството.

Станува збор за лицата А.К (1978) и С.З (1955) кои при слетувањето и двајцата изгубиле контрола над леталата и паднале, притоа повредувајќи го лицето М.Е (1997) од Македонија. Повреденото лице се здобило со лесни телесни повреди и е пуштено на домашно лекување.

Локалната самоуправа и градоначалникот Александар Петрески, се децидно против издавањето на концесија за плажата Сараиште.        Протестот и револтот на граѓаните се апсолутно оправдани, а се надеваме дека тоа ќе го увидат и во Министерството за транспорт и врски  - велат од локалната.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.