Охрид

На 21 и 22 август,петок и сабота по петти пат во Охрид ќе се одржи Фестивалот на вино и сирење.

На оваа оригинална дегустаторско-продажна манифестација и оваа година 20 - тина мали производители на вино и сирење ќе ги понудат своите производи на дегустација и директна продажба.

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска  оствари работна средба со градоначалникот на Охрид Александар Петрески.

СВР Охрид, преку одделението за недозволена трговија со дрога, презема континуирани мерки за намалување на нарко-криминалитетот на целото подрачје.

Во таа насока, изминатиов викенд, при организирана акција, во такси патничко моторно возило со Охридски регистарски таблички, во кое се наоѓале четворица патници, пронајдени се две помали најлонски паковки со опојна дрога Марихуана.

Наш вработен на ден 14.08.2009 год. (петок) некаде околу 16.00 часот беше физички нападнат вршејќи ги своите тековни активности на работно место. Немилиот настан се случи на ул."Македонски Просветители" во строгиот центар на градот кога нашето специјално возило за подигање отпад требало да го подигне отпадот од контејнерите кои се лоцирани на ова место.

Владимир Василески Четкар најголемиот музички амбасадор  на Охрид по многуте настапи низ светот во недела на 16 август на летната сцена на Античкиот театар со концерт ќе настапи за својот роден град Охрид.

Во оваа пригода Четкар ќе биде придружуван од неколку интернационални музичари, со кои нашиот гитар-мајстор веќе подолго време соработува.

Во организација на Кајакарскиот - кану клуб „Стрмец" од Охрид од денес до 16 август  ќе се одржи 8-та меѓународна кајак-кану регата.

Овој настан се организира по повод 83 годишнината од формирањето на Клубот, а свеченото отворање е утре со почеток во 9 часот на кејот пред хотел „Палас“.

 

Вчера започнаа работите со изградбата на резервоар за водоснабдување на Трпејца со капацитет од 150 метри кубни  со што конечно ке се стави крај на проблемот со питка вода за оваа населба кој е посебно изразен во текот на летото заради двојно, па и тројно зголемениот број на корисници информираат од локалната самоуправа.

Во Велестово утре и задутре  ќе се одржи  21-то издание на  културната манифестација „Поетска ноќ во Велестово".

Започнува уште едно успешно издание на една грандиозна културна манифестација на која ќе беседат македонските поети беше најавено на денешната прес средба со новинарите свикана од основачот и организатор на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово" , писателот Славе Ѓорго Димоски и градоначалникот Александар Петрески.

Жителите на Г. Лакочереј и населбите кои гравитираат на тој дел од општината  ќе го добијат одамна посакуваното. Проблемите со сообраќајната комуникација и директно поврзување со патниот правец Охрид - Битола, наскоро ќе им станат минато.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.