Охрид

Владимир Василески Четкар најголемиот музички амбасадор  на Охрид по многуте настапи низ светот во недела на 16 август на летната сцена на Античкиот театар со концерт ќе настапи за својот роден град Охрид.

Во оваа пригода Четкар ќе биде придружуван од неколку интернационални музичари, со кои нашиот гитар-мајстор веќе подолго време соработува.

Во организација на Кајакарскиот - кану клуб „Стрмец" од Охрид од денес до 16 август  ќе се одржи 8-та меѓународна кајак-кану регата.

Овој настан се организира по повод 83 годишнината од формирањето на Клубот, а свеченото отворање е утре со почеток во 9 часот на кејот пред хотел „Палас“.

 

Вчера започнаа работите со изградбата на резервоар за водоснабдување на Трпејца со капацитет од 150 метри кубни  со што конечно ке се стави крај на проблемот со питка вода за оваа населба кој е посебно изразен во текот на летото заради двојно, па и тројно зголемениот број на корисници информираат од локалната самоуправа.

Во Велестово утре и задутре  ќе се одржи  21-то издание на  културната манифестација „Поетска ноќ во Велестово".

Започнува уште едно успешно издание на една грандиозна културна манифестација на која ќе беседат македонските поети беше најавено на денешната прес средба со новинарите свикана од основачот и организатор на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово" , писателот Славе Ѓорго Димоски и градоначалникот Александар Петрески.

Жителите на Г. Лакочереј и населбите кои гравитираат на тој дел од општината  ќе го добијат одамна посакуваното. Проблемите со сообраќајната комуникација и директно поврзување со патниот правец Охрид - Битола, наскоро ќе им станат минато.

- Граѓаните се свесни дека Владата на ВМРО ДПМНЕ доби висока оценка за спроведената децентрализација во Република Македонија и тоа е еден од важните процеси кои овозможија и визна либерализација и прогрес во европските интеграции. Останува само нејасно како тоа сите го поддржуваат тој процес а баш општина Охрид го оспорува. Очигледно не е нешто во ред со функционирањето на општина Охрид. Но воопшто не е и во ред вработените во локалната, во недостиг на објаснување за нереализираните ветувања, за хаосот на којшто го изложија Охрид, да пишуваат соопштенија како луѓето да не се свесни што било ветено а што е остварено.

Во врска со објавеното соопштение на ОК ВМРО-ДПМНЕ во врска со изјавата на градоначалникот Александар Петрески околу содржината на разговорите со Амбасадорот ан САД, Филип Рикер, Кабинетот на градоначалникот ја упати следната реакција:

Вчера во канцеларијата на Младински Совет - Охрид се одржа работна средба на која присуствуваа Претседателот на МСО и програмските координатори и Амбасадорот Рикер со неговите соработници.

На средбата од страна на претседателот на МСО, Димче Каневче беа презентирани актуелните програмски и проектни активности, како и предизвиците кои се појавуваат од работењето со и за младите, како и плановите на здружението за наредниот период.

Во текот на вчерашниот ден четиригодишно девојче е тешко повредено при пад од зграда во центарот на Охрид.

Немилиот настан се случил во попладневните часови околу 16 часот  на ул.„Димитар Влахов" во зградата на Карадак и бил пријавен во полицијата од страна на очевидец кој го забележал падот.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.