Охрид

Сите кои возат моторчиња законот за возачка дозвола на нашиот портал.

Можете да проверете! Лицата кои поседуваат Б категорија можат да возат скутери до 125сс3 и од 125сс3 не посилни од 11кв.

СВР Охрид ќе иницира проект со широк спектар на превентивно - репресивни мерки согласно постојните законски правила и прописи. Целта на проектот е намалување на нарушувањата на јавниот ред и мир со неовластено пукање од огнено оружје на свадби и други семејни веселби.

Во текот на вчерашниот ден околу 17.30 часот во Авто-кампот Љубаништа се случил инцидент во кој учествувале двајца руски туристи вљубеници на параглајдерството.

Станува збор за лицата А.К (1978) и С.З (1955) кои при слетувањето и двајцата изгубиле контрола над леталата и паднале, притоа повредувајќи го лицето М.Е (1997) од Македонија. Повреденото лице се здобило со лесни телесни повреди и е пуштено на домашно лекување.

Локалната самоуправа и градоначалникот Александар Петрески, се децидно против издавањето на концесија за плажата Сараиште.        Протестот и револтот на граѓаните се апсолутно оправдани, а се надеваме дека тоа ќе го увидат и во Министерството за транспорт и врски  - велат од локалната.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и Цветко Грозданов, вчера побараа поставување на споменик на свети Наум  пред рибниот ресторан кај Летница во близина на споменикот на Светите Кирил и Методиј.

Тие сметаат дека неговото поставување во близина на споменикот на Свети Климент Охридски на централниот градски плоштад е од исклучително значење за Македонија, а во чест на големиот црковен деец и просветител..

 

СВР Охрид деновиве отпочна со практична реализација на проектот „ Да се заштитиме  од кражби ". Основата на проектот е превентивно-едукативната линија и подобрување на општата безбедносна состојба на подрачјето. Инспектори од оделението при СВР Охрид заедно со активисти на Црвениот крст од Охрид вршат дистрибуција на флаери и друг пропаганден материјал со корисни совети и насоки за поефикасна заштита на личната сопственост од кражби.

По завршувањето на фестивалот на францускиот филм од денеска до 26 јули Охрид повторно ќе блесне во сјајот на уште една манифестација поврзана со филмот.

Станува збор за проектот "Високи достигнувања  од ниската земја ( Холандија)", кој го организира Здружението на граѓани "Јавна соба" од Скопје, во соработка со фестивалот "Охридско Лето", Центарот за култура "Григор Прличев" и Општина Охрид.

 

По завршувањето на фестивалот на францускиот филм од 21 до 26 јули Охрид повторно ќе блесне во сјајот на уште една манифестација поврзана со филмот. На отворен простор пред дирекцијата на Охридско лето пред охриѓани и голем број на гости ќе биде презентирана Холандската кинематографија.

Во текот на вчерашниот ден во близина на селото Љубаништа над магистралниот пат Охрид - Свети Наум е пронајдено и фатено лицето Ф.Ч. роден 1975 година од Поградец, Република Албанија, поради  основано сомнение дека е сторител на кривично дело "Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи"

 

Кај приведениот е пронајдена плутена вреќа во која при преглед пронајдени се две автоматски пушки калибар 7,62 мм. и две рамки полни со муниција, еден револвер со полна рамка со муниција како и близу 1000 парчиња куршуми калибар 7,62 мм за автоматско оружје.

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.