Охрид

Градоначалникот Јован Стојаноски и директорот на ЈП “Проаква“ Владимир Алексиоски, денес беа во обиколка на пречистителната станица од колекторскиот систем во селото Ложани.

Охрид ова лето ќе биде домаќин на уште еден интересен настан, кој ќе понуди креативно поминато време за младите охриѓани, но и децата од целата држава, на возраст од 6 до 18 години.

Охрид доби уреден мини пазар, сместен на улица „Сирма Војвода“ во непосредна близина на Општата Болница.

На 3 јуни, во недела, на Охрид ТрчаТ повторно трчаме на нов настан но со стара цел!

Здружението на граѓани „ЗГ БУША – Скопје“, како имплементатор на проектот Заштита на домашното магаре, финансиски подржан од ГЕФ Македонија,

По повод  24-ти Мај- Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј, утре во 10 часот и 30 минути, во Домот на култура во населбата Кошишта ќе се одржи панахида за Светите браќа, а потоа концерт ќе одржи КУД „Ѓердан“ .

Во рамките на програмата за одбележување на 1000 години- Охридска архиепископија, вечерва (24.05.2018 г.) на градскиот плоштад Свети Климент Охридски,

Вчерашното невреме проследено со интензивни локални врнежи и силниот ветер од јужен правец повторно натрупа огромни количини отпад на градскиот кеј и пристаништето.

На највисоко државно и локалоно  ниво со бројни културни, научни, академски образовни и спортски  настани кои ќе се реализираат во период од  месец  мај  до  декември годинава  ќе се одбележува еден милениум од постоењето на Охридската Архиепископија. 

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.