Охрид

Јавното претпријатие Билјанини Извори ги известува сите таксисти и такси компании кои имаат решение за вршење на превоз на патници дека од понеделник 30 јули ќе започнеме со издавање на специјални пропусници за непречено возење во зоната на Стар град.

Едно лице го загуби животот а други пет имаат телесни повреди, по сообраќајната незгода што синоќа во 19 часот и 55 минути се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на селото Арбиново.

Делегацијата на Европската Унија во Скопје, ги поканува претставниците на невладиниот и граѓански сектор од Охрид на консултативна средба со раководителот на Секторот за соработка, Никола Бертолини.

Младите волонтери/акцијаши сакаме, да ја искажеме нашата гордост што сме вклучени и припаѓаме на здружението „Брег на младоста„ Охрид,

Jубилејната 30-та Поетска ноќ во Велестово, ќе се одржи на 20 и 21 јули  (петок и сабота) во Велестово и Охрид.

Со  отворени угостителски и културни објекти во текот на целата ноќ, утревечер   во еден здив ќе пулсира Охрид  кога стартува  годинешното издание на манифестацијата  „Бела ноќ“, а со тоа официјално стартува и почетокот на летната туристичка сезона.

Со годинашното издание на „ Бела ноќ“ , проект кој се подготвува повеќе од четири месеци, на 14 јули 2018 година ( сабота) , ќе се  одбележи официјалниот старт на главната туристичка сезона во Охрид.

Во Куќата на Уранија, во организација на Архитектонскиот факултет при Универзитетот „ Св. Кирил и Методиј“ , Општина Охрид, Музејот на град Скопје и Македонската академија на науките и уметностите, денеска беше одбележан јубилејот „ 100 години од раѓањето на Борис Чипан“ .

ЈП Билјанини Извори ја известува јавноста дека согласно одлуката донесена од страна на Советот на општина Охрид на ден 14. 06. 2018 год.за давање на согласност на Одлуката за степен на ограничување на паркирање ( зонско паркирање )

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.