Охрид

 

За денешната посета на Никола Груевски во Охрид голем број вработени во јавната администрација и локалната самоуправа биле принудувани да го напуштат работното место за да присуствуваат на настаните од неговата агенда.

Во присуство на претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, министри и пратеници од Охрид, денес беше поставен камен темелникот на затворениот пливачки базен во Охрид. Градоначалникот Никола Бакрачески истакна дека со денешниот чин се исполнува аманетот на легендите на охридското пливање, а изрази и отворена благодарност до премиерот Груевски за поддршката во реализацијата на овој грандиозен проект за Охрид.

 

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „приредување игри на среќа без лиценца односно дозвола од надлежен орган“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против А.К. (28) и Р.Ф.(54), двајцата од Кичево. Со пријавата опфатен е и правниот субјект „Балкан – Бет“ од Кичево.

ЈП НИСКОГРАДБА ОХРИД- Охрид, извршува градежни активности изведба на тротоар на Бул. Јане Сандански на потегот од раскрсницата кај гимназијата Св. Климент Охридски наспроти учителската зграда во должина од 100 метри.

Во организација на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност и општина Охрид, денеска се одржа  инфо- ден како дел од новата промотивна кампања за користење средства од програмата „ Еразмус плус“ .

По долги години ЈП „Охридски комуналец“ го обнови возниот парк со пет најсовремени специјални возила за подигање на отпад од јавните површини. Инвестицијата вредна 306.328 евра или 18.839.172 денари е резултата на заложбите на градоначалникот Никола Бакрачески да се подобри квалитетот на јавните комунални услуги во градов.

Во текот на вчерашниот последен ден од посетата на Израел продолжија поединечните средби на преставниците на локалната самоуправа со менаџери на компании од областа на туризмот, спортот и високата технологија. Градоначалникот Бакрачески и раководителот на секторот за туризам се сретнаа со г-дин Шмуел Цурел,

 

Охридските генијалчиња од Центарот за развој на животни вештини Бреинобреин-Црвен крст Охрид заедно со своите родители и инструкторите-тренери, денес, во прекрасно дружење со игра и забава го прославија 5-годишниот јубилеј, роденден на најстариот-првоотворен ваков центар во Македонија и на балканот.

Откако ја пропуштија шансата во периодот кога владееја  со Охрид  да го спречат уништувањето и пропаѓањето на малото пристаниште  а со тоа директно допринесоа    во создавањето  на оваа рушевина во Охрид,

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.