Чествување по повод Св. Кирил и Методи

Објавено во Охрид Четврток, 24 Мај 2018 06:30

По повод  24-ти Мај- Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј, утре во 10 часот и 30 минути, во Домот на култура во населбата Кошишта ќе се одржи панахида за Светите браќа, а потоа концерт ќе одржи КУД „Ѓердан“ .

Во 11 часот пред споменикот на Светите Кирил и Методиј во градскиот парк ќе биде положено свежо цвеќе, потоа пред присутните ќе се обрати градоначалникот Јован Стојаноски, а свеченоста ќе заврши со доделување на награди за најдобрите ученици од основните и средните училишта. Чествувањето на денот на сесловенските просветители ќе заврши утревечер со концерт на растечката генерација македонски пијанисти, што ќе се одржи во црквата „ Света Софија“ со почеток во 19 часот и 30 минути.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.