Охрид

На барање на медиумската куќа „Europa Magazin“ од Брисел, градоначалникот Јован Стојаноски, даде интервју во кое посебно се осврна на сегашната и идната регионална, транс-гранична соработка помеѓу Македонија и Грција.

Екипи на ЈП „Охридски комуналец“ подготвени на терен го расчистуваат снегот за да обезбедат нормални услови за движење на автомобилите и пешаците.

Јавните претпријатија на терен, се санираат последиците од невремето
Кризниот штаб и јавните претпријатија на Општина Охрид викендов се постојано на 
терен и се санираат последиците од невремето кое го погоди регионот.

Градоначалникот на  Општина Охрид, д-р Јован Стојаноски денес  на прес конференција даде Отчет за сработеното во првите 100 дена од неговиот мандат.  Тој  посочи дека станува збор за дел од  реализираните и проекти кои се во тек, истакнувајќи дека во иднина ќе биде направено уште повеќе.

Младите на Црвен крст Охрид ќе го одбележат роденденот на нашиот голем хуманист Тоше Проески со  хуманитарна забава.

Иван Лоте е среќниот фаќач на крстот во Охрид. Бог се јави.

Градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски и секретарот на Општина Охрид Игор Бежоски присуствуваа на богослужбата по повод Богојавление во црквата Св. Богородица Каменско.

ЈП Билјанини Извори по повод големиот христијански празник Богојавление - ВОДИЦИ донесе одлука на ден 19. 01. 2018 година ( петок ) користењето на услугите на јавниот градски простор со кој стопанисуваме да биде бесплатно за сите нејзини корисници од 8 до 15 часот.

Во рамките на проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ денеска беше отворена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.