Македонија

Лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски денеска околу 14:30 часот е приведен пред скопскиот ресторан Воденица под сомнение за сторено кривично дело нелегално финансирање на изборната кампања и за злоупотреба на службената положба и овластување како одговорно лице во неговата партија.

Меѓународниот ден на деца жртви на насилство, 4 Jуни, го одбележуваат милиони индивидуалци и организации кои работат на полето на заштита и зачувување на правата на децата. Првата детска амбасада во светот Меѓаши како организација која се грижи за заштита на децата и нивните права потсетува на значењето и целта на овој  меѓународен ден, а тоа е да се признае болката која децата ја претрпуваат насекаде низ светот како резултат на физичко, ментално и емоционално злоставување.

Петок и сабота, 3 и 4 јуни, од 10.30 до 18 часот, Плоштад Македонија, штанд на Цивил: на штандот на Цивил ќе се потпишува петиција за избори без насилство, ќе се делат беџеви и картички со пораки, ќе се слуша музика, ќе се црта и пишува, ќе се шири позитивна енергија

Изборните штабови на Демократската унија за интеграција (ДУИ) и на Демократската партија на Албанците (ДПА) за општина Липково, на 25 мај (среда) во 18 часот, ќе ги одмерат силите во фудбал на стадионот Розафа, кај Слупчане.

По најавите од ЕУ дека е можно времено враќање на визниот режим за македонските граѓани поради напливот лажни азиланти, властите во Скопје најавија законски промени,

Медиумите од Западниот Балкан, се соочуваат со слични проблеми: немаат пари, стандардите се под европските, подложни се на влијанија. Македонските пак,

Избори без насилство 2011 на 10 мај 2011 (вторник), хотел Стоун Бриџ во 11.30 часот.

Секое политичко рекламирање, информирање за политичките партии или субјекти со цел промоција или медиумско претставување ќе бидат забранети до почетокот на изборната кампања.
Ова на прес конференција во Скопје го кажа претседателот на Советот за радиодифузија (СРД), Зоран Стефановски претставувајќи го нацрт правилникот за однесување на медиумите во периодот пред започнување на изборната кампања, пренесува „Макфакс".

Едно момче го загуби животот, а друго е повредено во тепачка што се случи попладнево во Средното градежно училиште „Здравко Цветковски" во општина Карпош.

Двете момчиња биле префрлени во Ургентниот центар каде што им била укажана лекарска помош. Според досегашните сознанија на МВР на повредите им подлегнал Ј.М (1992), а Д.А (1994) е хоспитализиран и е вон животна опасност.

Директорот на Ургентниот центар др. Реџеп Селмани потврди дека две момчиња биле примени попладнево во клиниката со повреди во пределот на главата од тап предмет.

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.