Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов не сака да ги коментира написите што се појавија во грчките медиуми во врска со одлуката на Судот во Хаг за македонската тужба против Грција за прекршување на Времената спогодба со ветото за членство во НАТО на Самитот во Букурешт во 2008 година. 

 Според Извештајот на Светска банка „Дуинг бизнис 2012“, во кој таа се искачи за 12 места од 34 на 22. место. Македонија, заедно со Мароко, Молдавија, Сао Томе и Принципе, Летонија, Зеленортските Острови, Сиера Леоне, Бурунди, Соломонските Острови, Република Кореа, Ерменија и Колумбија, се 12-те економии кои постигнале најголемо подобрување на олеснувањето за водење бизнис во повеќе области на регулативата мерени со Извештајот на Светска банка, објавен денеска.

 

Членовите на Советот за радиодифузија (СРД), Бранко Радовановиќ, проф. Д-р Томе Груевски и Столе Наумов, изразуваат загриженост поради најновите тензии меѓу одредени новинари, што придонесуваат кон создавање на недоверба на јавноста во медиумите и нанесуваат штета на новинарската професија.

 

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во претседателската вила Водно на пијанистот Симон Трпчески му ја додели титулата „Национален уметник на Република Македонија“.

Ова признание во Република Македонија се доделува првпат.

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи за денеска и утре се предвидува топлотен бран од жолта, односно алертна фаза, кој ќе ја зафати територијата на целата држава.

„20 години  државност - 20 години независна Македонија - заедно под едно сонце“ е мото на свеченоста со која утре во центарот на Скопје ќе бидат одбележани две децении од прогласувањето самостојност. Програмата има космополитска димензија и мисија да ги обедини сите граѓани, без оглед на каква било припадност. Ќе ги илустрира минатото, сегашноста и иднината и ќе ги прикаже националните обележја и уметничките капацитети на државата.

Едно лице загина а друго е тешко повредено во сообраќајна несреќа што се случи околу пладне на магистралниот пат Прилеп – Битола.
Во сообраќајката загина 29 годишниот Игор Петрески од охридското село Долно Коњско, а неговиот сопатник Наумче С. е потешко повреден и се наоѓа во животна опасност.

Трите девојчиња од Скопје кои вчера беа пријавени како изчезнати се пронајдени.

Полицијата информира дека по пријавата за исчезнатото 16-годишно девојче И.М. од Скопје, полициската станица Гази Баба презела соодветни мерки и девојчето било лоцирано и во текот на денот ќе биде вратено дома.

Собранието на Република Маикедонија на 27 јули ќе ја почне седницата за избор на новата влада. Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски, како што информираат од неговиот кабинет, во текот на денов ќе ја закаже седницата која според Деловникот за работа на Собранието трае најмногу два дена. 

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.