Македонија

Од УЈП ги информираат даночните обврзници дека на 28-ми февруари 2009 година/сабота, од 08.30-16.30 ќе работат службите за прием на даночни пријави во сите даночни канцеларии на УЈП низ Републиката.
Тесните грла воинформирањето за јавното здравство беше главна тема на дводневната работилница што викендов се одржа во Скопје, во организација на НВО Инфоцентар-Скопје.

Во организација на ЕРА Групацијата - Хуманополис во соработка со Gnosis Professional денес ја промовира новата обука наменета за финансиски аналитичари

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс изјави денеска дека „19 или 20” држави ветиле да го зголемат своето цивилно или воено присуство во Авганистан.

Вчерашната изјава на грчката министерка Дора Бакојани, покажува дека Грција цело време имала стратегија да ја блокира Македонија за членство во НАТО и дека глумела преговори изјави за медиумите македонскиот премиер Никола Груевски во Охрид на маргините на конференцијата „Македонија на патот кон НАТО“.

Делегација предводена од заменик претседателот на Владата Зоран Ставрески, во чиј состав се министрите за економија Фатмир Бесими и за транспорт и врски Миле Јанакиески, следните два дена ќе реализира работна посета  во Киев, Украина.

Како што соопштуваат од кабинетот на вицепремиерот, во рамки на посетата, утре , Ставрески ќе се сретне со министерот за економија на Украина Бодан Данилишин

Заменикот на претседателот на Владата на Македонија задолжен за европски прашања, Ивица Боцевски денес во Брисел ќе учествува  на работна вечера по повод формирањето на неформалната група за пријателство помеѓу Европскиот парламент и  Македонија, соопштуваат од неговиот кабинет.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.