Македонија

Цивил – Центар за слобода апелира до одговорните институции и структури
да преземат итни мерки за спречување на етничките насилства
Цивил

 Шукри Алија кој подолго време се бараше со меѓународна потерница е уапсен во Косово, дознава Пресс24. Информацијата нема официјална потврда од МВР.

Поради постоење на основано сомнение дека е сторител на кривичното дело  „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори„ полициската станица од Кичево  поднесе кривична пријава против Ф.Е. (47) од Кичево.

И покрај постојаните апели на УЈП - даночните обврзници да ги регистрираат готовинските плаќања и да ја водат финансиската евиденција на начин како што е предвидено со позитивните прописи, во изминатиот период даночните контроли утврдија дека во 93 случаи фирмите се обиделе да го заобиколат законот.

Откако беа оформени телата, од Здружението на приватните медиуми на Република Македонија (ЗПММ) започнаа со предвидените активности, договорени на средбите со членството.

Товарниот сообраќај на сите гранични премини со Грција  втор ден е во целосен прекин поради дводневниот штрајк на грчките цариници што почна вчера изутрината во шест часот.  

Заводот за статискика и официјално потврди дека македонската економија е во рецесија.
Во второто тромесечје има пад на БДП од 0,9%.

Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), нестабилноста попладне најпрво се јави во Осогово, Малешевскиот регион.

Весникот Вечер пишува дека авион "ер трактор", кој учествувал во гаснењето на големиот пожар кај скопската рафинерија ОКТА на скопскиот аеродром "Александар Велики" слетал буквално на стомак бидејќи пилотот заборавил да ги спушти тркалата.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.