Македонија

Владата на Република Македонија водејќи се од стратешката определба за спроведување мерки и активности, политики и реформи за зголемување на вработеноста на граѓаните, објави проект за вработување на 1600 лица кои потекнуваат од социјално ранливи категории, со цел да се даде посебен вид поддршка на овие лица кои се во понеповолна позиција на пазарот на трудот.

Обесен маж утрово е пронајден во паркот пред старата зграда на „Нова Македонија“, во центарот на Скопје. Граѓаните кои поминувале низ паркот го забележале човекот, обесен на дрво со јаже.

Со пригодна беседа и положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје денеска беа одбележани 110 години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба.

Охриѓанец, тетовчанец и кичевчанец си одгледувале дрога во своите домови.

Новите малопродажни цени на горивата се објавени, вечерва на полноќ бензинот и дизелот поевтинуваат.

Скопјанец вработен во трафиката „Бенетон“ вчера бил ранет со нож од страна на непознат разбојник.

Изразувајќи им благодарност на граѓани кои ја подржаа ВМРО-ДПМНЕ на Локалните избори 2013, како и на сите граѓани и институции за учество во изборниот процес кој го оцени како фер и деморкатски,

Жерновски во Центар, Села во Струга, а ВМРО-ДПМНЕ води во Ѓорче Петров и Долнени
Државната изборна комисија (ДИК) синоќа ги соопшти официјалните првични резултати од вториот круг во Долнени и денешното прегласување во дел од избирачките места во скопските општини Центар и Ѓорче Петров и Струга.

Телевизиските станици, членови на Здружението на приватните медиуми на РМ (ЗПММ) реагираат на „селекцијата“ на медиумите и превисоката цена која словенечки „ОНЕ“ ја бара за дистрибуција на дигиталниот сигнал.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.