Македонија

Репортери без граници и Цивил – Центар за слобода најостро го осудуваат нелегалното прислушување на новинари во Република Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото. Според лидерот на опозицијата, Зоран Заев, македонската Влада нелегално прислушувала околу 100 новинари со цел да ја зацврсти контролата над медиумите.

Како што информира АМСМ прекинот е поради минирање во делот Врбјани - Пресека
На патниот правец Охрид-Кичево денеска од 13 до 14 часот ќе има прекин во сообраќајот.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, нема да биде уапсен, истакна денеска премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали стравувањата на поранешниот известувач за Македонија во Европскиот парламент Ричарт Ховит би можеле да се остварат.

 

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Узурпација на недвижности “,полициската станица од Дебар поднесе кривична пријава против Б.П. (61) од Дебар.

 

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела “Злоупотреба на службената положба и овластување“ и “Бесправно градење“, полициската станица од Дебар против П.П. (61) и Г.Ц. (50) двајцата од Дебар, поднесе кривична пријава.

 

Поради неовластено пренесување на експлозивна направа преку државната граница, граничната полиција регионален центар Запад, против албанскиот државјанин Д.К.(22) поднесе барање за поведување прекршочна постапка. Него основниот суд во Дебар му изрече мерка забрана за влез во Република Македонија во траење од три години и парична глоба од 100 евра.

На 26 август во Битола ќе се одржи традиционалната трка на штикли. Настанот се организира во центарот на Битола, а натпреварувачките ќе трчаат на штикли на одбележана патека на Широк сокак со почеток во 21 часот.

 

Голема несреќа се случи вечерва во Струмица десетина минути по 22 часот. Се сруши полициски хеликоптер МИ-17 во близина на кванташкиот пазар во Струмица, односно кај Индустриската зона „Север“. Хеликоптерот на граничната полиција летал од Ново Село кон Струмица.

 

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Убиство во обид“, полициската станица од Кичево против А.А. (55) од кичевското село Горно Строгомиште поднесе кривична пријава. Него му беше одредена мерка притвор до 48 часа.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.