Македонија

Едно момче го загуби животот, а друго е повредено во тепачка што се случи попладнево во Средното градежно училиште „Здравко Цветковски" во општина Карпош.

Двете момчиња биле префрлени во Ургентниот центар каде што им била укажана лекарска помош. Според досегашните сознанија на МВР на повредите им подлегнал Ј.М (1992), а Д.А (1994) е хоспитализиран и е вон животна опасност.

Директорот на Ургентниот центар др. Реџеп Селмани потврди дека две момчиња биле примени попладнево во клиниката со повреди во пределот на главата од тап предмет.

Заменик министерот за информатичко општество и администрација, д-р Мирјана Секуловска,  од денес 07 Февруари 2011 година , е во официјална посета на Русија, Москва, каде присуствува на 10-от Јубилеен Инфофорум за Информациска соработка и безбедност.

Заменик министерот Секуловска имаше поздравно обраќање до присутните, а исто така зеде учество и на Форумот за Интернет Безбедност со презентација за „МАРнет - Македонска академска истражувачка мрежа во Р. Македонија и неговата улога во Интернет Безбедноста".

Советот за радиодифузија (СРД) ја следи програмата на сите радиодифузери, вклучително и на телевизиите А1 и А2, при што констатира дека засега овие два медиума редовно емитуваат програма согласно со Законот за радиодифузија и со условите од добиената дозвола за вршење радиодифузна дејност.

Членовите на СРД изрaзуваат загриженост поради одлуката новинарите на А1 и А2 да ги напуштат студијата и да работат надвор, во тешки работни услови. СРД очекува институциите на системот на медиумите да им обезбедат соодветни услови за работење согласно со законите.

Грипот од тип А (Х1Н1) ја зеде првата жртва во Македонија, јавија вчеравечер македонските медиуми. Според информациите на телевизијата „Сител", починатиот е 30 годишен маж од Кочани кој, неофицијално, немал историја на хронични заболувања. Пациентот наводно седум дена се борел за живот и починал од белодробни тегоби. Како што јавуваат медиумите,

И ова е можно за ВОДИЦИ, ама во Делчево...

Обичен грабеж, а не дипломатски скандал е квалификативот на Министерството за надворешни работи за случајот со македонскиот амбасадор во Австралија, Перо Стојановски.
Борче Стамов, портпарол на МНР, тврди дека се украдени само лични работи од домот на амбасадорот.

Спомен-куќата на поетот и револуционер, Кочо Рацин, изминатата година била најинтересна за организирана посета на учениците во Велес

Според евиденцијата на одговорните во Народниот музеј кои се грижат за овој објект, лани групно ја посетиле 3.400 ученици, основци и средношколци од земјава, заедно со свооите професори.

Ненадејно, на 69-годишна возраст во Скопје почина легендата на македонското пливање Атина Бојаџи.

Родена е во Охрид на 13 март 1944 година. Уште на 11- годишна возраст успева да ги собори сите македонски рекорди во пливање на кратки патеки во слободен и делфин стил.

Таа беше светски шампион во маратонско пливање на слатки води на Охридскиот маратон одржан во 1962 година.

Од 1 до 2 декември 2010 година, Управата за јавни приходи ќе има можност за претставување, афирмација и директен контакт со пошироката јавност на 8-миот по ред Саем за финансии, деловни можности и економски развој ФИНЕКСПО 2010, кој на едно место ги собира сите релевантни фактори од финансискиот сектор и бизнис заедницата.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.