Делегација во Киев, Украина

Објавено во Македонија Четврток, 19 Февруари 2009 00:39

Делегација предводена од заменик претседателот на Владата Зоран Ставрески, во чиј состав се министрите за економија Фатмир Бесими и за транспорт и врски Миле Јанакиески, следните два дена ќе реализира работна посета  во Киев, Украина.

Како што соопштуваат од кабинетот на вицепремиерот, во рамки на посетата, утре , Ставрески ќе се сретне со министерот за економија на Украина Бодан Данилишин
и заменик министерот за економија Валериј Пјатницкиј, со кои ќе разговара за унапредување на економската и трговската соработка меѓу двете земји.

“На средбата ќе стане збор и за подготовките за претстојната седница на Мешовитата македонско-украинска меѓувладина комисија за економско-трговска соработка, на која ќе се разгледуваат прашањата кои произлегуваат од примената на Договорот за слободна трговија меѓу Република Македонија и Украина и Договорот за трговско-економска соработка, како и за можноста за поголема искористеност и проширување на квотите за бесцарински извоз на македонски производи во Украина“  се вели во владиното соопштение.
 
Во рамки на посетата, предвидена е средба и со украинскиот министер за транспорт и врски,  Јосип Вински.

Во петок ќе се одржи Бизнис форум во Стопанската Комора на Украина, на кој учество ќе земат 20тина македонски стопанственици од различни сектори: агробизнис, преработувачка индустрија, производители на автомобилски компоненти, транспорт, градежништво, туризам и др. На Форумот, на кој ќе присуствуваат над 50 украински бизнисмени од сродни сектори, ќе се презентираат потенцијалите за инвестирање во Македонија, по што ќе следат директни контакти меѓу македонските и украинските фирми за воспоставување конкретна соработка.

Во рамки на посетата вицепремиерот Ставрески ќе потпише Меморандум за соработка со Киевскиот Славистички Универзитет во рамки на кој е предвидено отворање на Македонски информативен бизнис центар, кој ќе има за цел афирмирање на економскиот потенцијал на Република Македонија во Украина.

 Нетпрес

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.