Македонија

Првата детска амбасада во светот Меѓаши започна кампања за воведување на Образованието за мир/мировното образование во воспитно образовните институции во Република Македонија.

На 30 септември (петок) и 1 октомври (сабота) во организација на историчарката на уметност и кураторка Јованка Попова, и уметниците и коосновачи на Проектниот простор Прес ту егзит, Христина Иваноска и Јане Чаловски ќе биде организиран вториот дел од Интернационалниот годишен симпозиум под наслов „Кураторски размени“,

Владата на седница одржана вчера донела одлука да го повлече предлог-законот за медиумски и информативни кампањи, а писмено известување до пратениците било доставено доцна попладнето во 17.30 часот.

Денеска напладне четворицата членови на Привремената комисија за мониторинг на медиумите ќе имаат нов состанок во обид да се договорат за тоа кој ќе биде петтиот член на ова тело.

 

Уште една полноќна лидерска сеанса без резултат. На маса биле сите отворени прашања, а според Питер Ванхауте, важно е што преговите за примена на Пржино продолжуваат.

 

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „давање поткуп“, полициската станица од Дебар поднесе кривична пријава против М.Х. (39) од Дебар.

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „убиство“ и „убиство во обид“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против А.С. ( 42) од кичевското село Другово.

 

Лилјана Поповска, предтседателка на ДОМ, со делегација од Извршниот одбор и МОДОМ, во изминатите денови имаше средби со општинските организации на ДОМ во Битола и Прилеп.

Денес е второто издание на Органскиот Базар во Скопје Сити Мол, местото каде што и овој четврток може да се купат органски производи. Втора недела по ред, граѓаните ќе може да купат се’ за своето здравје и збогатат својата трпеза со органска храна.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.