Технологија

Intel очекува нивни најпродавани чипсети за првиот квартал на оваа година да бидат G31 и P31. Овие два чипсета би требало да се продаваат толку добро што ниту еден друг чипсет нема да биде ниту приблжно до нив.

Ако планот на Intel се реализира добро, до крајот на овој квартал би требало да се продадат околу 43,4% од овие чипови. Се верува дека многу ОЕМ произведители го сакаат овој чипсет бидеји се продава по многу пристапна цена.
Вселенскиот отпад не е ништо ново, но растечкиот број на вселенски нации стануваат се позагрижени од големото количество на отпад кое лебди околу Земјатa.Европската Вселенска Агенција (ESA) покажа интерес за вселенскиот отпад откако создаде нова програма за мониторинг на истиот. Дизајниран е проект кој вреди 64 милиони долари за заштита на останатите 13000 сателити и останати објекти кои се наоѓаат во Земјина орбита.

Кинескиот производител на телефони ZTE исфрли ефтин телефон кој се напојува преку соларна енергија. "Coral-200-Solar" е претставен на Mobile World Congress во Барцелона.

ZTE тврди дека телефонот ќе се најде во продажба од месец Јуни по цена нешто под 40 долари, а ќе биде достапен на Хаити, Самои и Папуа Нова Гвинеја. Wang Yong Zhong, генералниот менаџер на ZTE изјави дека во светот има преку 2 милијарди луѓе кои немаат струја или имаат само ограничени количини,

Еден од најкориснити и можеби нај занимливите апликации кој во новата верзија 5.0 ви овозможува да гледате дури и под длабините на океанските води, да гледате три димензионални градби на секаде во светот да го гледате земјиштето,планините, автопатите и сите локалации во светот, заблагодарувајќи се на сателитските слики на NASA.

Денес, на денот на отварањето на самитот на Групата 20 индустриски најразвиени земји во светот - Г20 се очекува моќен напад на вирус врз компјутери, кои го користат системот „ Виндоуз " на „ Мајкрософт ".

Експертите предупредуваат дека извор на заразата е програмскиот црв Конфикр, кој изминатите месеци зарази повеќе од три милиони компјутери и сервери во светот. Меѓу „жртвите" на Конфикр се електронски системи на бродови на британските воено-поморски сили и компјутери во Долниот дом на британскиот Парламент.

Eagle Technologies, гигансткиот  провајдер на системи за Идентификација, и потрошен материјал, го постигна очекуваното и на интернационално ниво и доживува зголемен профит благодареќи на Alibaba.com  најдобриот интернет трејд центар.

 

FourSquare е мобилна друштвена мрежа која на вашите пријатели им ја открива моменталната локација. Тоа значи дека сите може да знаат кога не сте дома, па така се создаде страната PleaseRobMe.com. Страната PleaseRobMe.com. ги собира пораките од FourSquare во која се јавува дека корисникот моментално не е дома и дека крадците може да ограбуваат.

Фејсбук" соопшти дека бројот на луѓе кои ја користат оваа интернет социјална мрежа достигна 500 милиони членови.
 

Охридското Езеро е најголемо и најзначајно природно езеро во Македонија и веројатно од биолошки аспект најзначајниот стагнантен акватичен екосистем во Европа. Се карактеризира со богата историја, културa, археолошки наоѓалишта и природна убавина. Благодарение на ваквите особености, во 1980 година Охридското Езеро и градот Охрид се прогласени за Светско културно наследство, под заштита на УНЕСКО.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.