Технологија

Следната генерација на знаменосецот на Леџус е можно да добие верзија со погон на водород до 2020 година, известуваат јапонските медиуми. Корпорацијата Тоѕота веќе го нуди Мираи како сериски модел со погон на водород.

Мислевме дека патиките кои сами се врзуваат се една од ретките работи кои филмот „Враќање во иднината“ не успеа да го предвиди, но се излажавме.
Нике ги создадоа „патиките на иднината“, кои се слични ако не и идентични со патиките од филмот.

 Кон крајот на Септември оваа година повторно ќе биде актвиран Large Hadron Collider (LHC) во Швајцарија, највисоко буџетниот проект за откривање на настанокот на универзумот.

Северино Анитинари, проучениот италјански гинеколог изјави дека клонирал три бебиња, кои денес се сосема здрави и имаат по 9 години и живеат во некои од државите во Источна Европа. 

Докторската диплома на Алберт Ајнштајн која славниот научник ја стекна на природно-математичкиот факултет во Цирих ова лето ќе биде понудена на аукција.

На денешен ден во 1912 година на првото патување од Велика Британија во САД, најголемиот и најлуксузниот патнички брод „Титаник" со голема брзина налета на леден брег во Атлантикот. Бродот потона за само два часа и 20 минути. Од 2 224 патници и членови на екипажот загинаа 1 523.

Пресвртница во развојот на теоретската физика се случи пред точно сто години со презентацијата на Теоријата на релативитетот на Алберт Ајнштајн. На 21 септември 1909 година во 15 часот на  81-то заседание на Друштвото на германските природонаучници и лекари во Салцбург, младиот Алберт Ајнштајн прв пат јавно ја презентираше својата теорија на релативитетот.

Татко и син од Бруклин се забавувале на еден портал за наука, па направиле мал експеримент, за кој им биле доволни „iPhone 4" и балон за временска прогноза.
Тие направиле кутија во која ставиле „iPhone 4" со вклучена камера и го врзале за балон за временска прогноза по што го пуштиле во вселената.

Без екипажната ракета "Таурус" од НАСА наменета за набљудување на концентрацијата на јаглерод диоксид во атмосферата, се урнала неочеуквано после самото лансирање.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.