Спорт

Паоло Бенто, изјави дека неговиот тим против Баерн Минхен ќе треба да ја брани честа и дека нема да отпатува со бело знаме во Германија. “ Разгледувам одредени опции за промена на дел од тимот во однос на првиот дуел со германците.

Шпанскиот голман во фудбалскиот тим Ливерпул, Пепе Реина, излезе со пофални зборови за неговиот колега во “црвената фурија„ Икер Касињас, потенцирајќи дека тој е најдобриот голман во моментов во светот.

Германскиот репрезентативец на Челзи Михаел Балак, очекува тежок и неизвесен натпревар со Јувентус во Торино во рамките на 1/8 финалето во Лигата на Европските фудбалски шампиони.

Голманот на фудбалскио тим Јувентус и италијанската репрезентација, Џанлуиџи Буфон, застана на страната Антонио Касано и Амаури, со издвојување дека двајцата мора да играат за "азурите„.

Дефанзивецот на фудбалската екипа на Ливерпул Алваро Арбелоа, верува дека неговиот тим ќе ја надмине славата на легендарните Битлси кои потекнуваат токму од Ливерпул.

"Овој тим на „црвените„ може да стане попознат од легендарниот музички состав.

На денешниот 33ти конгрес, Мишел Платини, претседателот на УЕФА најави дека Европската куќа на фудалот ќе се погрижи во иднина да има поголем финасиски фер-плеј.За таа цел УЕФА ќе задолжи формирање на комитет создаден од осум членови кој ќе ги проверуваат извештаите на клубовите и дали тие ги исполнуваат лиценците за Европските натпреварувања.

Првиот човек на германскиот фудбалски тим Баерн Минхен, Карл Хајнц Румениге, ги негираше шпекулациите во тамошните медиуми, дека планира да го ангажира играчот на Селтик Ејдон Мекгрејди.

"Јас не знам дека некој го спомнал неговото име.Навистина не знам од каде ние ќе се интересираме за фудбалерот од Шкотска.Немаме намера да носиме нови фудбалери додека не го регулираме статусот на оние што во моментов играат за нашиот тим.

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон се заблагодарил на фан на клубот, кој препорачал играч пред цели 72 години.
Весникот "Сан" известува дека навивач по име Херолд Конвеј добил писмо од Фергусон со честитки за неговиот 105-ти роденден, со благодарност за препорачувањето на играчот. Конвеј кој не бил ништо повеќе од страсен навивач на "Црвените ѓаволи"

Меѓународната тениска федерација (ИТФ) ја прифати жалбата на Филипо Воландри врзана за пресудата, со која немаше право на настап три месеци поради користени недозволени средства.

"Ова е мојата најголема победа во животот.ИТФ ја прифати жалбата во која е наведено дека салбутамолот го користев само од медицинска гледна точка.Немав никаков друг мотив и тоа го дознаа надлежните.Во меѓувреме не пропуштив ниту еден тренинг и максимално сум подготвен за сезоната на земја која е омилена моја подлога"

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.