Спорт

Претседателот на Блекпул Карл Ојстон признал дека се уште нема конкретна понуда за нивниот фудбалер Чарли Адам. До овој момент единствено екипата на Ливерпул беше поврзувана со евентуален трансфер на овој играч за кого веќе се информирале луѓето од „Енфилд Роуд“ но немаат испратено официјална понуда.

Нешто повеќе од два месеца пред почетокот на Светското првенство во атлетика во Даегу (Јужна Кореја), на стадионот на кој ќе се одржи планетарниот форум беше поставен нов национален рекорд на Република Кореја.

Менаџерот на играчот на Арсенал Самир Насри, Алан Миљачо изјавил дека наскоро ќе има нова средба со менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер за да разговараат за судбината на овој играч во Арсенал. Францускиот интернационалец има постоечки договор со Арсенал до 2012 но поради финансиски разлики,

Векендов во Скопје се одржаа два велосипедски натпревари, во саботата на 28 се одржа Ридското Државно првенство  во организација на ВФМ на патеката ВОДНО во должина од 12 км до Милениумскиот Крст. Со старт од паркингот наспроти зградата Нова Македонија започна напорното искачување до врвот на Водно во времетрање од скоро еден час.

Емануел Адебајор потврди дека наредната година може да премина во Тотенхем и покрај тоа што фановите на Спарс упатија навредливи зборови на негова адреса за време на дуелот од ЛШ со Реал Мадрид.

УЕФА отвори дисциплинска постапка против фудбалерот на Барселона, Серхио Бускетс кој е обвинет за употреба на расистички зборови кон фудбалерот на Реал Мадрид, Марсело.

Комисијата за нормализација на Фудбалскиот сојуз на Босна и Херцеговина вчера во Цирих се сретна со првите луѓе на ФИФА и УЕФА, кои ги прифатиле предложените амандмани.

По епскиот четврти натпревар и трите продолженија, Оклахома многу полесно од очекувањата стигна до третата победа против Мемфис и првпат во оваа серија се најде во водство

Работнички ќе игра во уште едно големо финале на македонската кошарка, она против Фени Индустри, кое ќе почне за една недела во Кавадарци

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.