Спорт

ЈП Билјанини Извори ги информира сите граѓани на Охрид дека утре ( четврток ) и во петок Македонската сениорска репрезентација во ракомет за жени ќе одигра два контролни натпревари со силната репрезентација на Црна Гора,

Кајакарите од Кајакарскиот кану клуб „ЕХО“ од Охрид само за 1,50 бода не успеаа да ја освојат титулата Државен Првак на Р. Македонија во кајак на мирни води –Спринт за 2012 година.

Првпат после 65 години од формирањето на најстариот кајакарски клуб Стрмец од Охрид во Македонија,

се доведува во прашање одржување на традиционалната меѓународна илинденска регата „Охрид 2012“

Охрид и Спортската Арена Билјанини Извори и оваа година ќе бидат домаќини на уште еден спортски настан. Со задоволство Ве информираме дека традициомално добрата соработка со Кошаркарската федерација на Македонија ја продолжуваме и оваа година со заедничката организација на Европското првенство во кошарка за сениорки Ц дивизија.

Ве известуваме дека утре со почеток во 9.00 часот, во СРЦ ,,Атина Бојаџи,, Младински Совет Охрид организира турнир во одбојка за млади на возраст од 12 до 14  години.

По завршувањето на мечевите од групната фаза познати се патниците во осминафиналето од турнирот во мал фудбал Охрид 2012

Како првопласирани во нокаут фазата одат екипите на АСП Пак, Кадмо, Бел Мерцедеc, Бекче, Дисконт Царовски и Вис Пој.

Без победник 2-2 завршиja мечевите во А групата во втората рунда од групната фаза.

Група А
Жито Леб  - АСП Пак 2-2
Ротари Клуб - Проаква 2-2

Дисконт Царовски - Данан Сат Биг Инженеринг 5-0
Ресторан Балкан - Практикер Ден 4-2

 На вториот ден од турнирот во мал фудбал Охрид 2012 се одиграа првите рунди во Б и Г групата.

Резултати Група В
Бекче -  Инекс Горица 1-0
Сатеска - АСМ Рача 3-1.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.