Спорт

Викендов  на стрелиштето Бејбунар во Охрид се одржа традиционалниот Турнир во стрелаштво-меѓународна програма, на кој учество зедоа клубови од Србија и Бугарија, а домаќини беа стрелачкиот клуб ,,Охрид,,-Охрид во соработка со Општинскиот стрелачки сојуз-Охрид.


Минатиов викенд Куратица беше домаќин на Државниот Ендуро шампионат во екстремен моторциклизам. На патеката која се протегаше низ атарот на село Куратица најуспешни беа биотлчани, кои успеаа во сите три класи да ги освојат првите места.

 

Во неделата на 21.07.2013 во организација на ВФМ, и велосипедскиот клуб ЕБТС – ПроБајк од Скопје,

Во  насока на унапредување на спортот во градот и остварување на стратегијата на ЈП „Билјанини извори“ и локалната самоуправа за развој на спортот, денеска во соработка со Агенцијата за млади и спорт се одржа работна средба на која присуствуваа градоначалникот  Никола Бакрачески, Александар Пујоски, директор на Агенцијата за млади и спорт и в.д. директорот на ЈП „Билјанини извори“ Иван Цветкоски.

Сабота 13.07.2013, по осми пат се одржа традиционалниот Гранд При на Црна Гора во планински велосипедизам, во организација на Велосипедскиот Клуб – Цикомонт од Бијело Поље и Велосипедската Федерација на Црна Гора.

Викендов, 29 и 30 јуни со почеток во 09,00 часот на Градскиот Стадион Билјанини Извори ќе се одржи Балканијада во кадети во фудбал до 17 години Охрид 2013 година.

Во неделата, на 23.06.2013 година, заврши „Првата Македонска Крапска Лига 2013“ во организација на Македонската риболовна федерација. Лигата се одржа на езерото Истатов во с. Црничани, Дојран.

Во организација на Ј.П. Билјанини Извори – Охрид и ракометната школа Моби Дик Охрид на ден 23.06.2013 година (недела) во спортската сала Билјанини Извори

На ден 08.06.2013 (сабота) година со почеток во 14,00 часот во спортската сала Билјанини Извори ќе се одржи првенство во бокс под покровителство на охридскиот боксерски клуб.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.