Спорт

Вејн Руни оваа сезона е вистинска напаст кон противничките тимови и е најзаслужен за одличниот пласман на Манчесер Јунајтед. Целата Англија го гради успехот на СП на неговата форма. Сепак проблематично може да биде коленото на Руни.

Денеска во Скопје ќе биде одиграно 18- то финале на фудбалскиот куп на Македонија. Се среќаваат Работнички и Тетекс, а почетокот е закажан за 16 часот.

Во Јужна Африка денеска почнува 19 Светско првенство во фудбал. Првиот натпревар е во Јоханесбург на новиот стадион наречен Град на фудбалот. Играат домаќинот и Мексико. На церемонијата на отворањето се очекува да присуствуваат 90 илјади луѓе и на неа ќе земат учество јужноафриканскиот легендарниот трубач Хју Масекела и Совето Спиритуал сингерс кои ќе настапат заедно со американската ритам и блуз ѕвезда Ар Кели.

Српската фудбалската репрезенатација го заврши натпреварувањето на светското првенство во Јужна Африка со поразот во последната група Д. Австралија ја победи Србија со 2 спрема 1.

Аргентина ќе ги одмери силите во четвртфиналето со Германија, откако го победи Мексико со 3:1.

Шпанија е новиот светски првак во фудбал. Андрес Иниеста го даде победничкиот гол во 116-тата миинута против Холандија.

Во соработка со локалната самоуправа, Сојузот за училишен спорт го продолжува проектот Лига во мал фудбал. Во овој проект, вклучени се сите основни и средни училишта во Охрид а првите натпревари ќе се одиграат утре (сабота) со почеток во 9 часот.

Consectetuer venenatis nulla Nunc Morbi pretium penatibus Aenean velit malesuada pharetra. Curabitur interdum senectus semper cursus adipiscing eros et ac porttitor tincidunt.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.