Спорт

Македонската репрезентација во кајак на мирни води замина на Светски куп во кајак на мирни води кој се одржува од 23 до 25 мај   во Сегедин - Унгарија. Боите на Македонија ќе ги бранат

 

Анастазија Паскали заедно со Хелена Маргешиќ од Копер Словенија по освоеното 2-то место во Б-финале во Загреб на престижниот Кроација Опен во дубал скул изминатиот викенд повторно Охрид и Македонија беа на пиедесталот на натпревар во Словенија - 55 Првомајска регата.

Викендов во Скопје на стрелиштето во Раде Јовчески Корчагин се одржа првиот Куп на Македонија во конкуренција на пионери-ки во национална програма. Поради здравствени причини 3 пионери го отакажаа своето учество, па само 4 стрелци од СК ,,Охрид,, и ЖСК ,,Лихнидос,, зедоа учество на овај Куп.

На само еден месец пред почетокот на Европското првенство што треба да се одржи во Москва, Нина Балабан од стрелачкиот клуб ,,Охрид,, од Охрид се закити со златен медал на меѓународниот Турнир во Врање што се одржа вчера по повод ослободувањето на град Врање.

 

ЈП Билјанини Извори после официјалната одлука на Кошаркарската Федерација на Македонија со особено задоволство ги информира граѓаните на Охрид дека овогодинешниот Куп на Македонија

Денес во посета на Охрид и ЈП Билјанини Извори  беше спортскиот директор на фудбалскиот клуб Јавор од Ивањица , Р. Србија.

Вчера на новоотвореното стрелиште во училиштето Раде Јовчески Корчагин во Скопје се одржа шестиот, а воедно и последен  Куп во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма, на кој СК ,,Охрид,, зеде учество со 11 свои стрелци кои го обезбедија следниот пласман:

Викендов се одржа петтиот по ред Куп во гаѓање со воздушно оружје- меѓународна програма  во Штип.

12.10.2013 ракометен натпревар во Супер лигата, помеѓу РК Охрид 2011 и РК Куманово.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.