Спорт

Македонската фудбалска репрезентација остана без селектор, откако Словенецот Сречко Катанец поднесе оставка на селекторската должност.

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) покрена истрага против Грчкиот фудбалски сојуз поради инцидентот за време на натпреварот Грција-Израел во рамки на квалификациите за СП 2010 во Јужна Африка.

Во првите натпревари од четвртфиналето на Лигата на шампиони во фудбал, синоќа се постигнати следниве резултати:

Дејвид Бекам е фудбалерот кој има заработено најмногу пари во текот на 2008 година, покажала анализата на списанието "Форбс".

Прав фудбалски маратон се случи изминатиов викенд во Бристол. Фудбалерите на „ Bristol Academy " и „ Leeds Badgers " одиграа историска и хуманитарна утакмица која би можела да се најде во Гинисовата книга на рекорди. Најдолгиот фудбалски натпревар траеше 36 часа и заврши со резултат 284:255. „ Bristol Academy " го победи „ Leeds Badgers " во епската утакмица која траеше 36 часа, со што го собори претходниот рекорд од 33 часови.

Тотенхем подготвил понуда во висина од 9 милиони фунти за ѕвездата на францускиот тим Лил, Микел Бастош. 25-годишниот фудбалер е еден од кандидатите за наградата која се доделува за најдобар фудбалер во француската прва лига.

Самуел Ето, Лионел Меси и Тиери Анри веќе се најдоброто голгетерско трио во историјата на првата шпанска лига.

Околу 30 луѓе настрадале откако гром удрил на стадионот во германскиот град Инголдинген во провинцијата Баден-Вертемберг.

Громот удрил во моментот кога на теренот на овој стадион се играла фудбалска средба меѓу јуниорски екипи, три 17 годишни момчиња добиле изгореници, еден од нив морал да биде реанимиран на лице место и веднаш потоа испратен со хеликоптер во болницата во Улм.

7-кратниот шампион на Франција Олимпик Лион кој последниве 7 години ја освојуваше шампионската титула во оваа земја и дефинитивно по поразот од Валенсиенс со 2:0 ја загуби теоретската шанса за одбрана на титулата во Франција.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.