Спорт

Со фудбалскиот натпревар помеѓу српските екипи на ФК Радник од Лучане и ФК Младост од Сурдулица започнаат подготвителните фудбалски натпревари на Спортско рекреативниот центар Билјанини Извори.

 

Поранешниот македонски репрезентативец, Перо Антиќ одигра добра партија за неговиот Фенербахче кој неочекувано загуби на гостувањето во Франција кај Стразбур со 91:70 во рамките на второто коло на Евролигата.

 

Поранешниот македонски селектор, Чедомир Јаневски со неговиот Мускрон успеа да го прегази Генк на гостински терен со 4:0 во рамките на 12. коло на белгискиот шампионат.

 

Грег Попович е изборот за нов селектор на американскиот кошаркарски дрим-тим. Актуелниот стратег на Сан Антонио оваа функција ќе почне да ја извршува од 2017 година, откако актуелниот селектор Мајк Кжижевски најави дека ОИ во Рио во 2016 ќе бидат негово последно големо натпреварување на чело на најдобрата светска кошаркарска репрезентација.

СК ,,Охрид,, настапи со шест свои стрелци, во јуниорска категорија и еден во сениорска, а резултатите се следни:
Наша најуспешно пласирана јуниорка е младата Мартина Петровска, која за релативно брзо време почна да постигнува солидни резултати, па така таа со резултат од 368 кругови  заврши на втората позиција, зад Ана Иваноска од РЕК ,,Битола,,

На предлог од двајца спортски ентузијасти од Струга и Охрид  , Кајак – Кану Клубот ,, Дрим ,, од Струга заедно со Меѓународната организација на пловни спортски клубови ,, НСС ,, на 19.09.2015 година во водите на Охридското езеро го организира  Првиот Кајакарско Веслачки  Маратон ,, Струга – Охрид  ,, во должина од  11 км.

Викендов на стрелиштето Бејбунар во Охри­д,во организација на стрелачкиот клуб ,,­Охрид,, и Општински стрелачки сојуз ,,Ох­рид,, се одржа традиционалниот меѓународ­ен Турнир-,,Илинден 2015,, во гаѓање со ­воздушно оружје-меѓународна програма на ­кој учество зедоа клубови од Македонија,­ Р.Бугарија и Р. Србија.

Финалето од меморијалниот турнир кој се одржува во чест починатите фудбалери од Лескоец, Љупчо Цветаноски – Шенгелија и Јордан Башукоски – Пипер, се одигра синоќа на спортското игралиште во селото Лескоец.

По одржаното Државно првенство на Дебарското езеро  на 24.08.2014 год. каде штово 13 трки освоија 10 први места односно златни медаљи Охридските веслачи пред нови предизвици.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.