Рио де Женеиро еден од најубавите градови во светот

Објавено во Најатрактивни дестинации Понеделник, 23 Февруари 2009 19:43
Буенос Аирес е основан 1580година на брегот Рио де ла Плата и именован е по заштитникот на морнарите добар ветар – Буено аире.Некаде 300 години бил неразвиена колонија,а од 1862година започнува развојот но во 1880година станува главен град на Аргентина.Портењос,како што го нарекуваат,го граделе италијански,француски,шпански емигранти ,така да, кога ќе сте таму, во некои моменти се осеќате дека сте во Париз,Рим или Мадрид.

 

Рио де Женеиро,своето име го добил по датумот(1.јануари 1502)датум кога го откриле Португалските истражувачи.Рио е главен град на сојузната држава Гуанабара  а главен град на Бразил бил од 1763 – 1960година.Има преку 6 милиони жители ,а околу градот 12 милиони жители.По големина е втор град во Бразил,веднаш после Сао Паоло.Според многумина ,Рио е меѓу најубавите градови во светот.Иако не поседува и неможе да се пофали со многубројни културни и историски споменици ,познат е по спектакуларната природа,опкружување,плажи,карневал.Но сепак најпозната атракција е статуата на Исус Христос Спасител на ридот Корковадо.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.