Музика

 Хонорарот што ќе го добијат домашните поп-имиња за еден настап на митинзите за претседателските избори се движи од 300 до 550 евра – дознава Дневник.

Во организација на граѓанското здружение „Mлади за Европа“, на 7 мај ќе се одржи концерт во кој ќе настапат диџеи, пејачи и групи од сите полови, вери, бои и националности во Македонија со цел да докажеме дека можеме сите заедно да се дружиме и забавуваме.

Четврта година по ред Македонија нема среќа со Изборот за песна на Евровизија. На втората полуфинална вечер во Диселдорф, Влатко Илиевски не успеа да се пласира во финалето со песната „Русинка“.

Слаткаристика и Тони Зен за прв пат ќе се појават во филм, кој наскоро ќе ја доживее својата премиера.

Станува збор за филмот „Максим“ во режија на Кирил Трајковски, сниман на три клучни локации, Македонија, Индија и Бугарија.

Само неколку дена од најавата за албум на македонецот кој живее во Америка, Огнен Трпески - ОГИ веќе првиот хит стигна во етер! За музиката, текстот и аранжманот се погрижи веќе докажаниот Раде Врчаковски -

На Петроварадинската тврдина во Нови Сад ноќеска заврши 12. „Егзит“ фестивал, на кој во текот на четири дена на дваесетина бини настапија околу 600 изведувачи.

Фестивалот кој се реализира во организација на Гете-институт Канцеларија за врски Скопје и Здружението на граѓани Домино и оваа година на македонската публика ќе ѝ ги доближи современите тенденции во електронската музика, импровизацијата и видео - уметноста преку настапите на реномирани артисти од Германија, Норвешка, Унгарија, Македонија и регионот.

Денеска на прес конференција на Макфест 2011 беа одредени правилата и редоследот на изведувачите .

Утревечер (12-ти декември, понеделник) во 20 часот, ексклузивно на регионалниот музички канал МТВ ќе биде промовиран новиот видео запис на Тони Зен за темата „Три“ кој летово беше снимен на Универзитетот ФОН , Рок&Рол студио, Неуромедика, Козјак и аеродромот „Александар Велики“.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.