Музика

Легендарните ирски рокери U2 официјално соопштија дека ова лето ќе одржат концерт во Загреб, Хрватска во рамките на новата турнеја.

По дво-часовното доцнење на прес конференцијата во Лондон, Мајкл Џексон се појави и го најави враќањето на сцената.

Годините за Тина Тарнер дефинитивно претставуваат само бројки, публиката на нејзиниот концерт во 02 Арена во Лондон уживаше и покрај тоа што Тина има 70 години таа делуваше дупло помлада од тоа што е, тоа го покажа и нејзиниот сценски настап.

После концертот на кровот од зградата на БибиСи во Лондон, ирските рокери U2 отпатуваа во Њујорк каде исто како во Лондон ќе го промовират нивниот нов албум "No Line On The Horizon". Во таа чест еден дел од Западната 53-та улица на Брудвеј е преименувана во U2 Way.

Мартин Србиноски го сними и спотот за новата песна Одговор. Вчера ги промовира обете во кафулето Бариста, а веќе денес го постави на YouTube каде што сите можете да го погледнете. Спотот е направен од страна на продукцијата ТВ АД.

Бугарите после изборот за песна за евровизија се плашат дали направија грешка што го одбраа Красимир Аврамов со песната Илузија да ги претставува на Евровизијата во Москва.

После минатогодишниот неуспех на Грузија на Евровизијата со темата "Мирот ќе дојде", Грузија ова година поинаку ќе се постави на Евровизија и ќе си ги искаже своите проблеми со Русија и режимот на премиерот Владимир Путин.

Познатата косовска пејачка Арјета Жута ова година ќе ја претставува Швајцарија на Евровизијата во Москва.

Вечерва по 12-ти пат во универзалнта сала во Скопје ќе се одржи едно од по популарните македонски шоу програми.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.