Музика

Со својата креативност и инспирација потекнува од град со духовен нацин на зивот Охрид - каде во својата сеснаесет годисна кариера има настапувано како тапанар во групата Дамар. Од 1994 година се до оформуванје на групата Вентолин каде го достигнува својот креативен нацин на зивот.Тие го издаваат својот прв ЦД под наслов Вентолин.Како селектор на музика се занимава од 2001 година под името Prle on Way.

На 2 Октомври во  Centarot zа култура  „Григор Прличев" - Охрид со почеток во 19 часот ќе настапи Филхармонијата „Феликс Нововејски" од градот Олштин во Полска.

Настапот на овој оркестар во Охрид е во организација на Македонската Филхармонија и Centarot zа култура  „Григор Прличев", а е резултат на културната соработка помеѓу Република Македонија и Република Полска.

Најновата песна на Влатко Лозаноски- Лозано „ Како ден јасно е" и видео записот за истата, деновиве доживува своја медиумска промоција.

Песната која е во многу поосвежен звук е авторско дело на продуцентот на Лозано- Лазар Цветкоски, а текстот го напиша Магдалена Цветкоска.

„Како ден јасно е" има и своја српска верзија- Реци ми да, која ќе биде промовирана во текот на октомври.

Денеска и утре на Античкиот театар во Охрид во организација на продуцентската куќа Трето уво ќе се одржи деветото издание на музичкиот фестивал Balkan Music Square. Важно е да се напомене дека и годинава влезот на фестивалот е бесплатен, бидејќи фестивалот е финансиран исклучиво од спонзори и донатори.

Најпознатиот охридски Дј Јуксел ќе ги забавува присутните гости на традиционалниот фестивал за електронска музика во Цирих, Швајцарија.

Инаку ДЈ Јуксел на 2 The Disco Village, присутните ќе ги забавува во втрата вечер во придружба на Francesco Diaz, Jas Anderson, Leon Klein, The Essentials, Dj Sam.

Најголемиот европски музички настан Евросонг почнува вечерва во Осло, Норвешка. На првата полуфинална вечер ќе настапи и македонскиот претставник Ѓоко Танески со песната "Јас ја имам силата".На евровизиската сцена ќе се претстават учесници од 17 земји, а Танески ќе пее петнаесетти.

Шведската поп група АББА е преставена во Рок енд Рол Холот на славните на синоќешната забава во Њујорк.

Пејачот на Guns N' Roses бил спасен од Себастијан Бах, некогашен член на Skid Row. Групата Guns N' Roses која моментално е на промотивната турнеја "Chinese Democracy World Tour", минатата недела беа гости во Њујорк за време на модната недела. Првиот настап во Varvatos Store поминал со не баш големо медиумско внимание, но затоа во клубот Rose Bar, Аксел Роуз предизвикал посебно внимание.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.