Музика

Популарната музичка група “Тајфата“ продолжува без Коки. Момците од Тајфата на својата официјална фан страна објавија статус во кој му посакуваат на својот довчерашен член успешна кариера,

Докажано реализираниот музички тандем Калиопи - Ромео Грил ни представува уште еден исклучителен хит-сингл насловен Пожели!

Охридскиот хорски фестивал е манифестација која оваа година, традиционално, ќе се оддржи во Охрид по седми пат во организација на Охридскиот хор. Почетокот на фестивалот е закажан на 21.08.2013 (четврток), а ќе трае до 25.08.2013 (понеделник).

Европските метрополи Виена, Париз, Милано, Венеција и нивните најзначајни знаменитости - Виенската Опера, Ајфеловата кула, Миланското Дуомо и плоштадот Св.Марко, се само дел од локациите на кои бизнисменот и рапер Дон и Андреј од ДНК го снимаа видео записот за нивната заедничка песна насловена "Животот е круг".

Фолк пејачката Сања Петкоска која во последно жари и пали низ Македонските клубови, има еден проблем! Се жали дека има повеке удварачи од понежниот пол и дека неколку пати и се случило девојка да ја пипне за задникот.

Ј.П. „Билјанини Извори„ ја известува јавноста дека на ден 16.08.2013 година (петок) со почеток во 19,30 часот на Градски базен „Атина Бојаџи„ гостува детскиот фестивал „Златно славејче„

Денеска на пресконференција беа презентирани активностите на „Фолк хит - песна на летото“ Охрид 2013 која се одржува по втор пат во Античкиот театар во Охрид.

Почитувани !,Ве информираме дека поради невремето кое е во моментов во Куратица , СЕ ОДЛОЖУВА  одржувањето на СТАРФИРЕ фестивалот.

На 56 годишна возраст, ненадејно почина познатиот македонски естраден уметник Секула Пупиновски. Повеќе негови песни станаа хитови во фолк музиката меѓу кои „Врати се бела Марија„, „Наде„ и многу други. Секула Пупиновски е роден во 1955 година и важеше за еден од најпознатите исполнители на македонската музика.

Последниот негов ...телевизиски настап беше емитуван во рамките на емисијата „Здравоживо домаќини„ на музичката породукција С Национале.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.