Книга

По повод 21 март - Светскиот ден на поезијата,  НУ Библиотека „Григор Прличев" - Охрид, организира изложба на книги од академик Матеја Матевски, годинашен добитник на „Златниот венец" на Струшките вечери на поезијата.

Матевски ќе биде претставен како автор и потврден препејувач на поети од шпанското јазично подрачје (Лорка, Неруда, Падрон, Ариѓис, Мистрал, Хименес, Алеиксандре, Октавио Паз...), но и како угледен антологичар (шпанска, галициска, каталонска поезија...).

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.