Книга

Промоција на книгата „Како го искачив К2“ на алпинистот Здравко Дејановиќ.

Ова е листа од 10 книги препорачани од книжевен критичар и во нив со сигурност ќе уживате.

 

Во рамките на резиденцијалната програма за книжевници под мотото „Апсолутно модерен“, во организација на издавачката куќа Готен, а под покровителство на Европската мрежа за книжевност и книги Традуки и Град Скопје во март во Скопје престојува Роберт Перишиќ.

Во рамките на годинашниве „ Прличеви беседи“ , денеска во Центарот за култура, на свечена академија, на охридскиот писател Славе Банар му беше врачена Повелбата за најдобра поема за 2014 година. На анонимниот конкурс на кој учествуваа петнаесет автори, жири  комисијата, за најдобра ја прогласи неговата поема „ Амбар“ . 

 

На 05.08.2014 година во 20:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ Охрид (изложбениот салон) ќе се одржи промоција на книгата: „Сеќавањa за брат ми Драган Богдановски“ од авторот Раде Станковски.

 

Овој петок, 8ми август, со почеток во 20:00 часот, во Н.У. Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид ќе се одржи самостојна изложба на фотографии на младиот фотограф од Охрид, Стевчо Наумоски.

 

Третото издание на културно – забавното лето НА ЗАЈДИСОНЦЕ во Трпејца од ден во ден е се поинтересно и со понудените содржини го привликува се’ по голем број гледачи и директни учесници во низата бесплатни случувања.

Најновиот роман „Последната пролет во Париз“ од Јелена Бачиќ Алимпиќ, промовиран во Охрид.
Авторката денеска имаше средба со охридските новинари во култниот Аквариус.

Во рамки на Саемот на книга, во петок, на 11 април од 15.00 до 16.00 часот  во салата за промоции, издавачката куќа „Галикул“ ќе ги промовира книгите „Медот во крвта“ од Ферид Мухиќ и „Надвор од линијата“ од Ивана Тасев. Промотор на првата книга ќе биде Тодор Чаловски, а на втората Јане Чаловски.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.