Филм

Еден од најпознатите српски актер Велимир Бата Живоиновиќ (79) доживеа тежок мозочен удар, пишува дневниот весник „Прес“, а лекарите се борат за неговиот живот.

Центарот за институционален развој-ЦИРа во соработка со Центарот за медиумски активности-ЦМА објавуваат повик за учество во новото телевизиско документарно-забавно шоу „Клучот е под чергиче“ .

Децата на  четиригодишна возраст кои девет минути го гледаат цртаниот филм за сунѓерот Боб Коцкалоне ризикуваат проблеми со краткорочното внимание и учење, се покажа во едно истражување.

Проблемите се воочени во истражувањето во кое 60 деца беа поделени во три групи - едни го гледале „Сунѓерот Боб“, други цртаниот филм „Кају“, а трети цртале.

Традиционално и оваа година пред "Оскарите" се доделија и Златните Малини за спортивните од добитниците на Оскари...

На доделувањето на Златни палми на престижниот филмски фестивал во Кан, што се одржа на 25.02.2009, Клинт Иствуд ја доби специјалната "Златна Палма" за животно дело.

После големиот успех по првиот филм "Slumdog Millionaire" кој заслужно ги доби 8те Оскари оваа година, преубавата млада актерка Фреида Пинто со светлосна брзина стана миленичка на модните уредници во целиот свет.

Покрај тоа што Анџелина стана плавуша таа стана и агент на ЦИА, руски шпион и акциона хероина и како таква се пресели во Њујорк.

Жељко Бебек, Младен Воичиќ-Тифа и Ален Исламовиќ, вокалистите на „Бјело дугме", на 18 јули ќе одржат концерт на градскиот стадион „Билјанини извори" во Охрид. Тројката доаѓа со проектот „Кад би био Бјело дугме", со кој лани настапи во „Метрополис арена" во Скопје. Организаторите најавуваат дека концертот ќе трае три часа.

Холивудската актерка Анџелина Џоли и ја презеде на Опра Винфри титулата на најмоќните славни личности, на листата на сто највлијателни ѕвезди во изборот на американското списание „Форбс", на која оваа година царуваат жени.

Џоли ја потисна популарната водителка на второто место и стана најславна ѕвезда во светот со заработувачка од 27 милиони долари во изминатата година, како и со медиумско внимание што го привлече особено по раѓањето на близнаците и ангажирањето на хуманитарен план.

Фото Галерија

Поврзете се со нас

За нас

МX - Радио е радио станица која емитува сигнал на подрачјето на Охрид, Струга, Дебар, Кичево.